Asgari ücrete ara zam konusu günlerdir gündemden düşmezken 6 milyonu etkileyecek bir iddia ortaya atıldı. Bugün hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin Cenevre'de bir araya geleceğini söyleyen gazeteci Saygı Öztürk, masada mini zirvede zamlar, asgari ücret de dâhil olmak üzere ayrıntılı bir şekilde her şeyin konuşulacağını belirtti. 

Asgari ücrete ara zam olacak mı? Sorusu geçtiğimiz haftalarda yanıt bulmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan konuya ilişkin yaptığı açıklamada Asgari ücrete ara zammın gündemde yer almadığını söyleyerek ara zamma kapıları kapatmıştı. 

‘Temmuz ayını işaret eden Bakan Işıkhan’ın sözlerinin ardından gözler Temmuz’a çevrilmişti. Temmuz ayının yaklaşmasıyla birlikte Asgari ücrete Temmuz'da ara zam olacak mı? sorusuna yanıt arayan milyonları heyecanlandıracak sürpriz bir iddia ortaya atıldı. Asgari ücrete zam kapısını kapattığı belirtilen hükümet temsilcileriyle, işçi ve işveren temsilcileri mini bir zirve gerçekleştirecek. Asgari ücrete ara zam konusunun masaya yatırılacağı toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın katılacağı öğrenildi.

‘Mini Zirve Yapılacak’

Gazeteci Saygın Öztürk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın BM Uluslararası Çalışma Örgütünün 112'nci Uluslararası Çalışma Konferansı (ILO) için Cenevre'ye gideceğini duyurdu.  

Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Öztürk, "Bugün akşam bir mini zirve yapılacak. Bu mini zirvede zamlar, asgari ücret de dâhil olmak üzere, ayrıntılı bir biçimde o masada konuşulacak" ifadelerini kullandı.

Asgari Ücretin En Az 18 Bin TL Olmasını İstemişler’

Asgari ücrete zam konusuna değinen Öztürk milyonlarca çalışanı heyecanlandıran bir açıklama yaptı.
Öztürk, "Asgari ücretin en az 18 bin TL olmasını istemişler ve yılda da iki kez belirleme talebi vardı. 7 ay sonra neler değişmiş olacak göreceğiz. Kızılcahamam'da asgari ücrete zam konusu konuşulmuş olabilir ama Türk-İş'in işçiler adına da bir talebi var. Ne kadar etkili olacak göreceğiz" dedi.

‘6 Milyon Çalışanın da Bir Kaybı Söz Konusu’

"Asgari ücrete ara zam olur mu?" sorusuna ise Öztürk "Rakamlar ortada asgari ücret 17 bin TL'ydi ama enflasyon nedeniyle 3 bin TL gibi bir kayıp var. Yıllık enflasyon yüzde 75 seviyesinde çıktı. Asgari ücretli 6 milyon çalışanın da bir kaybı söz konusu. Bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor" diye konuştu. 

Kayseri'de 2023'te Kaç İnsan Hayatını Kaybetti? İşte Rakamlar... Kayseri'de 2023'te Kaç İnsan Hayatını Kaybetti? İşte Rakamlar...

Kaynak: Haber Merkezi