Kayseri Üniversitesi'nde devam eden sempozyuma öğretmenler ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Sempozyuma katılan Malazgirt İlkokulu Müdür Yardımcısı Dr. Harun Dursun ve Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen Sena Merve Göç, sempozyumda "İlkokul Öğrencilerinin Resimlerinde ‘Mutluluk’ Kavramına Yönelik Hayal Temsilleri" adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumda konuşma yapan Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen Sena Merve Göç, insanların gelişimi içerisinde ki en önemli dönemin çocukluk olduğuna dikkat çeken Göç, çocukların davranışlarının iyi analiz edilebilmesi için çocuk davranışlarının incelenmesinin önemli olduğunu belirtti.

Semp2

MEB Açıkladı! Bu Uygulama Tam Öğrencilere Göre! MEB Açıkladı! Bu Uygulama Tam Öğrencilere Göre!

Çocuklarla Iletişim Kurmak Için Resim Çizdirin

Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen Sena Merve Göç; çocuklarla iletişim kurmanın kolay yollarından birinin resim çizdirmek olduğunu söyleyerek, "Çocuk duygu ve düşüncelerini resim çizerken daha rahat ifade ediyor" şeklinde konuştu.

Çocukların dünyayı kendilerinin algıladıkları gibi gördüklerini söyleyen Göç, sözlerine şöyle devam etti: "Çocuk dünyayı kendi algıladığı gibi görür ve kendi gördüğü biçimde ifade etmeye çalışır. Winnicot tarafından 1971’de terapide resim analiz yöntemi kullanılmıştır.

 Çocukla iletişim kurarken kullanılan iletişim araçlarının en kolay yollarından biri resim çizmedir. Çocuğun duygu ve düşüncelerini resim çizerken daha rahat ifade ettiği düşünülmektedir. Uygulama sonrasında elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir.

Sempozyum1

Öğrencilerin resimlerinde mutluluk kavramına yönelik hayal temsilleri ve açıklamaları tespit edilmiş olup; tümevarımsal bir yaklaşımla kodlar ve temalar oluşturulmuştur. Kod ve temaların oluşturulması sürecinde öğrencilerin resimleri ve bu resimlerle ilgili açıklamaları, farklı iki araştırmacı tarafından birkaç kez incelenerek fikir birliği sağlanmıştır" diye konuştu.

Editör: Ülkü Şimşek