Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde Türkiye büyük bir felaketle yüzleşerek depremin etkilerini uzun süre üzerinden atamadı. Yaşanan sarsıcı depremlere dün bir yenisi daha eklendi. AFAD Tokat’ta 5.6 büyüklüğünde deprem olduğunu kaydetti. Deprem sonrası bazı evlerde hasar ve yıkım meydana gelse de tek teselli can kaybının yaşanamaması oldu. Tokat’ta yaşanan deprem Kayseri, Yozgat, Sivas, Samsun gibi çevre illerde de hissedildi. Deprem sonrası Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan değerlendirmelerde bulundu.

'Daha Büyük Deprem Üretmesini Beklemiyorum'

X sosyal medya hesabından açıklama yapan Ercan 54 yıllık deprem bilimci olarak daha büyük bir deprem üretmesini beklemediğini belirterek, “Tokat Sulusaray 5,7 01-02.30 arası 4,7 olan öncülerden sonra, 18.11'de 5,7’lık deprem Çekerek Irmağına koşut sağ yanal atımlı Gökçe Kırığı üzerinde oluşmuştur. 54 yıllık deprem bilimci olarak bu ikincil kırığından daha büyük bir deprem üretmesini beklemiyorum” ifadelerini kullandı.

'Daha Büyük Deprem Şaşırtıcı Olur'

İsmail Özdemir-Büyükkılıç Görüşmesinden 14 Sürpriz Çıktı! İsmail Özdemir-Büyükkılıç Görüşmesinden 14 Sürpriz Çıktı!

Ercan başka bir paylaşımında ise, “Tokat Sulusaray'da 00.09'da 4,2 artçı olması, bölgede gerginliğin hızlı sönümlenmekte olduğunu gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

Deprem uzmanı daha büyük bir depremin şaşırtıcı olacağının altını çizerek, “11.02'de Susam orta kuzeyinde 6 km derinde olan 4,2 deprem 2020 6,9'luk depremin artçısıdır. Daha büyük deprem şaşırtıcı olur” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi