Alzheimer, zihinsel engelliler ve yaşlılar gibi kaybolma durumu fazla ve riskli olan bireylere yaptırılan sevgi izi dövmesinin dini açıdan caiz olup olmadığını merak edenler bu sorunun cevabına ulaştı.

Merak edilen konular arasında yerini alan sevgi izi dövmesi hakkında Sivas Müftülüğü Başvaiz'i Saffet Bölükbaşı’ndan açıklama geldi.

'Onlara Has Olmak Üzere Caiz Görebiliriz'

Bölükbaşı, "Normal şartlarda dövme caiz değildir. Ancak 'Zaruretler mahzurlu şeyleri mubah kılar' diye bir fıkıh kaidesi var. Yani rahatsız olan kişinin kaybolması daha mahzurlu bir durum. Bundan dolayı sevgi izinin Alzheimer gibi kişilerin rahatlıkla bulunabilmesi için onlara has olmak üzere caiz görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Sivas bedensel, zihinsel engel ve engelli aileleri yardımlaşma derneğinin ay içinde 24 özel insan ve Alzheimer hastasına sevgi izi yaptırarak kaybolma riskini engelledi.

Geçici dövmelerin abdest engeli oluşturduğu için caiz olmadığı herkes tarafından biliniyor. Sivas Müftülüğü Başvaizi Saffet Bölükbaşı, deri altına işleyen gerçek dövmelerin abdest engeli oluşturmasının caiz olmadığı anlamına gelmediğini savundu.

Kadim Kent Kayseri’de 5 Yıl Boyunca Devam Edecek! Kadim Kent Kayseri’de 5 Yıl Boyunca Devam Edecek!

'Cenabı Hak Dövme Yapanı Ve Yaptıranı Rahmetinden Uzaklaştırsın' 

Bu konu hakkında konuşan Bölükbaşı, "Dövme çok eski geleneklere dayanan bir adettir. Peygamberimiz döneminde de gündemde olduğundan dolayı hadis kaynaklarına baktığımızda dövmeyle ilgili hadislerimiz bulunmakta. Çok meşhur olan; 'Cenabı Hak dövme yapanı ve yaptıranı rahmetinden uzaklaştırsın' diye aslında tehditkar bir hadisimiz var. Normal şartlarda deri altına işlenen birtakım zehirli maddelerden oluştuğunu bildiğimiz dövmelerin yapılması kesinlikle haramdır ama tabii şöyle bir yönü de var dövme namaz abdesti ve gusül abdestine engel teşkil etmez” şeklinde konuştu.

'Tabii Bu Durum Dövmenin Caiz Olduğu Anlamına Gelmiyor'

Sözlerinin devamında dövmenin caiz olmadığını belirten Bölükbaşı, “Halk arasında dövme yaptırmanın günah olduğu bilinmekle birlikte bir taraftan da abdest ve gusül abdestine engel olduğuna dair ifadeler bulunuyor fakat bu doğru değil. Tabii bu durum dövmenin caiz olduğu anlamına gelmiyor" dedi.

'Zaruriyeler Mecburiyetleri Ortadan Kaldırabilir'

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun engelli bireylere ihtiyaç halinde yapılan dövmelerin caiz olduğuna dair fetva verdiğini ifade eden Bölükbaşı, "Şimdi şöyle bir kural var mecelle kaidesi olarak da geçer 'zaruriyeler mecburiyetleri ortadan kaldırabilir' İfade ettiğimiz gibi, dinimizde keyfi olarak yapılan dövmeler caiz değilken, hastalıktan dolayı sevgi izi dövmesinin yapılmasını uygun görülüyor. Yapması ve yapılmasında dini açıdan hiçbir sıkıntı bulunmamakta. Fakat hiçbir engeli veya zorunluluğu bulunmayan kişinin dövme yaptırması dini açıdan uygun değil" ifadelerini kullandı.

Editör: Merve Erol