Enerji çalışmaları boyut atlamaya devam ederken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'dan yeni bir açıklama geldi.

Bakan Bayraktar, 2024 yılının enerjide keşifler yılı olduğunu belirterek 3 ayrı lokasyonda yeni sondaj çalışmaları yapılacağını bildirdi.

'Karadeniz’de çok önemli üç lokasyonda 2024 içerisinde arama yapacağız'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Rami Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geldi. Bayraktar gençlerle yaptığı söyleşide sorulan soruları yanıtladı.

KTO’da Kodların İzinde Yazılım ve Teknoloji Buluşmaları'nın İlki Gerçekleştirildi KTO’da Kodların İzinde Yazılım ve Teknoloji Buluşmaları'nın İlki Gerçekleştirildi

Bakan Bayraktar, çok önemli olduğunu vurguladığı 3 lokasyondan bahsederek, “2024’te Gabar’da ümitli olduğumuz, Hakkâri’de ümitli olduğumuz arama sondajımız olacak. Karadeniz’de çok önemli üç lokasyonda 2024 içerisinde arama yapacağız. İnşallah bunların hepsinden ama mutlaka inanıyoruz ki bunlardan biz yeni keşif açıklayacağız.” dedi.

'En Temel Problemimiz Dışa Bağımlılık'

Bakan Bayraktar dış bağımlılığı kırarak enerji de ileri noktalara taşınmaya değinerek, “Bizim enerjideki en temel problemimiz dışa bağımlılık. Ne yapmak lazım dışa bağımlılığı azaltmak için? Birkaç şey lazım. Bir öncelikle kendi kaynaklarımızı aramamız lazım. Petrolü. Doğal gazı, kömürü aramamız lazım. Madenleriniz varsa, altın varsa, bakır varsa, çinko varsa bunları arayıp bulup üretmemiz lazım” şeklinde konuştu. 

En Büyük Doğal Gaz Keşfi Yapıldı

Bayraktar, 2020'de Sakarya Gaz Sahası'nda Cumhuriyet tarihinin en büyük doğal gazı keşfinin yapıldığını vurguladı. Söz konusu sahadan 1,4 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacına denk gelen 3,5 milyon metreküp doğal gazın tüketildiğini kaydetti.

'Türkiye'yi Nükleer Lige Sokacak Bir Çalışma Devam Ediyor'

Aynı zamanda Mersin Akkuyu'da nükleer santral inşaatının devam ettiğini aktaran Bayraktar, açıklamasında "4 reaktörle Türkiye'nin enerjisinin yüzde 10'unu daha çevreci, sıfır emisyonla karşılayacağız. Önümüzdeki 4-5 yılda tamamını devreye alacağımız büyük bir proje Türkiye'yi nükleer lige sokacak bir çalışma devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

Avupa Kömürcü Oldu

Bayraktar gaz imkânlarının daralmasından ötürü Avrupa’nın biranda kömürcülüğe soyunduğunu söyleyerek söylemlerinin ve eylemlerinin aynı doğrultuda ilerlemediğini vurguladı.

'Sizler Daha İyi Bir Şehirde Yaşamayı Hak Ediyorsunuz'

Bayraktar gençlere seslendi ve “Sizler daha iyi bir şehirde yaşamayı hak ediyorsunuz. Daha çevreci, daha sosyal, daha yaşanabilir bir şehir olması için mutlaka bu belediye seçimlerini çok önemsiyoruz” diyerek sözlerine son noktayı koydu.

Kaynak: Haber Merkezi