Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın bağkurluların prim gününün 7200'e düşürülmesine yönelik çalışmalarını aktarması sonrası ikinci EYT için geri sayım başladı. 1 milyon kişinin yararlanacağı belirtilen düzenlemeler ardından SGK Uzmanı İsa Karataş önemli açıklamalarda bulundu.

'500 Bin Kişi EYT'den Emekli Olacak'

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karataş EYT düzenlemeleri hakkında TGRT haber yayınında konuşarak şu ifadeleri kullandı:

"İkinci bir EYT dalgası geliyor. Yaklaşık 1 milyon 850 bin kişi 2023 yılında EYT'den emekli oldu. Bu sene SSK'lılardan 500 bin kişi EYT'den emekli olacak. Bunların haricinde Bağkur prim eşitleme dediğimiz mesele var. 9 bin prim günü fazla olduğu için 7200 güne düşürülmesi çalışmalar devam ediyor. Bütün hazırlıklar var, kimlerin kapsamda olduğu belli. Taslak Meclis'e getirilmesi kaldı"

Ev Hanımlarının Emekliliği Hakkında Detaylar

Altın Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor! İşte Güncel Fiyatlar Altın Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor! İşte Güncel Fiyatlar

Ev hanımları hakkında yapılan emeklilik açıklamasında ise, "Diğer bir boyut da ev kadınları. Onlara da söz verildi, maliyet hesabı yapıldı. Daha az primle ve çocuk sayısına göre erken emekli olunabilecek" ifadelerine yer verildi.

'Gün Sayısı Daha Fazla Olanların Daha Fazla Maaş Alması Gerekiyor'

Emekli zamları hakkında konuşan Karataş, "3 bin 600 gün prim ödeyene 10 bin TL verdik değil mi 10 bin 80 gün prim ödeyene de 10 bin TL verdiğin zaman eksik ödemesi var. Aslında maaşı 30 bin TL olması gerekiyor. En düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye çıkıyorsa gün sayısı daha fazla olanların daha fazla maaş alması gerekiyor" dedi.

SSK, Bağkur ve memur emeklisine seyyanen zam yapılamadan düzenlemenin olmayacağı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi