EYT yasası ile milyonlarca insanın emekli olduğu görülürken 1 gün fark ile bundan faydalanamayanların 17 yıl daha fazla çalışacağı gündemde yer alıyordu. 

Kademeli emeklilik taleplerinde artış yaşanırken tartışılan EYT düzenlemesine yönelik detaylar belli oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri merak edilen konuları netleştirdi. 

Yaş Şartının Kalkmasıyla Hüsran Yaşayanlar Oldu

Geçtiğimiz sene radikal kararlar ile birlikte tarih verilerek emeklilik yaş şartının kalktığı gündeme gelmeye başlamıştı. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emeklilik yaş şartının kalkması sonrası 1 gün ile emekliliği kaçıranlar için hüsran yaşandı. 

Yakın Dönemde Yeni Bir Düzenleme Olmayacak

EYT kapsamındaki kişilerden bazıları önümüzdeki birkaç yıl daha 38-43 yaşında emekli olmaya devam edecek. Ancak kademeli emeklilik bekleyenler için yapılan açıklamalar yakın dönemde bir düzenlemenin yapılmayacağı yönünde oldu.

Emekli EYT'lilerin Yarısı Sigortalı Çalışmaya Devam ediyor

Emekli EYT’lilerin yarısı sigortalı çalışmaya devam ederken emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam edenler için sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödeniyor. Emekli çalışan sayısı 2022 yılında 945 bin iken 2023 yılı sonunda 1 milyon 865 bin kişiye yükseldi. Sigortalı emekli çalışan sayısı 919 bin kişi arttı. 

Son Dakika… E-Ticaret Raporu Yayınlandı! Son Dakika… E-Ticaret Raporu Yayınlandı!

2 Milyon 193 Bin 791  Kişi Oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2023 yılı faaliyet raporuna göre 2023’te 4A (SSK) kapsamında 1 milyon 925 bin, 4B (BAĞ-KUR) kapsamında 183 bin, 4C (Emekli Sandığı) kapsamında da 86 kişiye emekli aylığı bağlandı. 2023’te emekli aylığı bağlanan toplam kişi sayısı 2 milyon 193 bin 791 oldu.

Kaynak: Haber Merkezi