Kayseri'de ki Pati Evi Türkiye'ye Örnek Oluyor! Kayseri'de ki Pati Evi Türkiye'ye Örnek Oluyor!

Son günlerde sosyal medya da, yerel ve ulusal basında Kayseri’de bulunan Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği gündem oldu. Vatandaşlar ‘Suriyeliler Kayseri’de dernek mi kurdu?’ sorularını sormaya başladı. Tepkilerin büyümesi üzerine Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği Başkanı Uğurcan Yıldırım’dan açıklama geldi. Yıldırım konuşmasında, “Son günlerde sosyal medya da, yerel ve ulusal medyada gerekse bazı Kayserili siyasetçiler, derneğimiz hakkında eksik, yalan ve yanlış bilgiler verip, toplumumuzun barış ve kardeşliğine zarar verecek hale gelmemesi için kamuoyunu tekrar bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur” dedi.

‘Türkiye Cumhuriyeti Bu İnsanları Ölümden Kurtardı’

Türkiye geçici sığınmacı olarak kabul etti diyen Başkan Yıldırım, “Malumunuz olduğu üzere, 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşında, Suriye rejiminin çoluk çocuk, sivil-asker gözetmeden insanları uçaklarla bombalaması sonucu, bu katliamdan kurtulmak için yüzbinlerce sivil Türkiye sınırına yığılmış, Türkiye Cumhuriyeti de kadim geleneklerine uygun olarak, bu insanları ölümden kurtarmış, ülkemize geçici sığınmacı olarak kabul etmiştir” diye konuştu.

‘Bu Bilgiler Her Yerden Teyit Edilebilir’

Derneğin Suriyelilerle köprü vaziyeti kurmak için kuruldu diyen Başkan Yıldırım, “2015 yılında Kayseri Valiliği ve diğer kamu kurumlarının tavsiyesi üzerine, şehrimizde yaşayan Suriyeliler ile kamu kurumları ve diğer STK’lar arasında köprü vazifesi görmesi amacı ile Kayseri Suriyeliler Ensar Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kuruldu. Bu derneğin kurucuları Kamu kurumlarında çalışan Türk ve devlet memuru olan kişiler ve Suriye toplumunun içinden akil insanlar, kanaat önderleri ve alimlerdir. Derneğimiz, Suriye menşeili hiçbir siyasi örgütün veya grubun uzantısı olmayıp, tamamen yerli sivil düşünce ile kurulmuştur. Bu bilgiler her yerden teyit edilebilir” ifadelerini kullandı.

‘Türk Ekonomisinin Çarklarının Dönmesi İçin Destek Olmaktadırlar’

Suriyeliler yük olmaktan çıktı diyen Başkan Yıldırım, “Ülkemize gelen Suriyeliler mevcut duruma göre yük olan değil, yük alan konuma gelmişlerdir. Sanayide çıraklıktan, organize sanayide vasıflı vasıfsız elemana, tarım sektöründen, inşaat sektörüne, küçük işletmelerden büyük işletmeye kadar, Türk ekonomisinin çarklarının dönmesi için destek olmaktadırlar. Ülkelerinde barış ve istikrar sağlanınca da bunları çoğunluğu, Türkiye sevdalısı olarak ülkelerine dönecekler ve kendi ülkelerinin inşasında görev alacaklardır” dedi.

‘12 Eylül Öncesi Sağ-Sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk Kavgalarını Hatırlatırım’

Sözlerini sürdüren Başkan Yıldırım, şöyle konuştu: “Ülkemizde kardeşlik ve dostluk ikliminin bozulmaması için tüm insanların yaptıklarına ve söylediklerine dikkat etmelidir. Bize bir şey olmaz diyenlere 12 Eylül öncesi Sağ-Sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk kavgalarını hatırlatırım. Ülkemizde kardeşçe yaşamak dileğiyle Allah’a emanet olun.”

Kaynak: Özel Haber