Kurban Bayramı namazı saatleri belli oldu. Diyanet İşleri 2024 Kurban Bayramı namaz saatlerini duyurdu. Kayseri’de Kurban Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala bayramın ilk günü kılınacak olan bayram namazı için camilere gidecek olan Müslümanlar illerinde bayram namazı saatlerini araştırıyor. Kurban bayramının yaklaşmasıyla namaz vakitlerini araştıran vatandaş, diyanetten edindikleri bilgilere göre namaz saatlerini öğreniyor. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak ‘Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama’ şeklinde niyet edilir.

Bayram Namazı Kayseri

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,
Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce ‘Sübhaneke duası’nı okur, sonra fasılalar halinde;
Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice ‘Euzü besmele’ çeker, açıktan ‘Fatiha suresi’ ile birlikte ‘Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim’ okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat
İmam; gizlice ‘Besmele’ çeker, açıktan ‘Fatiha suresi’ ile birlikte ‘Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim’ okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin ardından oturulur, ‘Tahiyyat, Salli-Barik duaları’ okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.
Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.
 

Kayseri OSB’de Trafik Kısa Süreliğine Duracak! Kayseri OSB’de Trafik Kısa Süreliğine Duracak!

İşte 2024 16 Haziran Kurban Bayramı namazı saati.

Kayseri'de bayram namazı 05.47'de kılınacak.

Kaynak: ÖZEL HABER