Nüfus ve Vatandaşlık müdürlüğü yetkilileri vatandaşları uyardı. Bunu yapmazsanız ceza yağacak…

Nüfus Müdürlüğü tarafından eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi duyuruldu. Eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2024 tarihinde sona eriyor. 31 Aralık tarihi 2016 yılı öncesinde alınan ehliyetler için geçerli olurken, vatandaşların bu tarihten önce ehliyetlerini yenilememeleri durumunda eski tip ehliyetleri geçersiz olacak.

Ehliyet

Kayseri’de Pazar Yerinde İntihar Girişiminde Bulunan Adama Belediyeden Tepki! Kayseri’de Pazar Yerinde İntihar Girişiminde Bulunan Adama Belediyeden Tepki!

Ehliyetlerini bu tarihe kadar yenilemeyen vatandaşlara ise ceza yağacak. 2023 yılında ehliyet yenilememe cezası 4 bin 64 TL idi. Güncel olarak ise bu ceza 12 bin 978 TL para cezası olmuş durumda.

Ehliyet Yenileme İşlemleri İçin Erken Başvuru Önemli

Ehliyet yenileme işlemleri için vatandaşlar Alo 199 çağrı merkezini arayarak, e-Devlet veya https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden randevu alarak gerekli evrakları teslim edebilecekler.

Yetkililer ehliyetlerini yeniletecek vatandaşların başvurularını yılın son aylarına bırakmamaları konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca yoğunluk nedeniyle yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla erkenden başvuru yapmalarını tavsiye etti.

Ehliyet Yenileme İşlemi İçin Neler Gerekli?

Sürücü sağlık raporu (‘Sürücü Olur’ ibaresi yer almalıdır)

Kimlik belgesi

1 adet biyometrik fotoğraf.

Kan grubunu belirten belge

Adli Sicil Belgesi

Sürücü belgesi harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz

Kaynak: ÖZEL HABER