Kayseri’de Kahraman Polisler, Boğulmak Üzere Olan Çocukları Nasıl Kurtardığını Anlattı Kayseri’de Kahraman Polisler, Boğulmak Üzere Olan Çocukları Nasıl Kurtardığını Anlattı

KAYSERİ'de Rüya Sarıca (7), müzik öğretmeni ile birlikte, piyano tuşlarının üzerine renkli fasulye tanelerini yapıştırarak 5 yaşında piyano çalmaya başladı. Fasulyelerin renklerine göre notaları ezberleyen Sarıca, mart ayında online ortamda video gönderdiği yarışmada dünya birincisi oldu. Müzik aletlerini çalmanın eğlenceli olduğunu söyleyen Rüya Sarıca, "Piyanoya fasulyeler ile başladım. Sonrasında belirli bir seviyeye gelince fasulyeleri kullanmayı bıraktım. Herkes istediği müzik aletini çalabilir. Öğrendikten sonra insana basit geliyor" dedi.

Piyanooo Kdo (1)

Rüya Sarıca, piyano çalan ablasından etkilenerek 5 yaşındayken piyano çalmak istedi. Bunun üzerine müzik öğretmeni Tuğba Işıldak Tezcan, Rüya'yı piyanoya başlattı. Okuma yazma ve nota bilgisi olmayan Rüya'ya, notaları öğrenmek için renkli fasulyeleri kullandı. Piyano tuşlarının üzerine, her notaya boyanan farklı renkte fasulye taneleri yapıştıran Tuğba öğretmen, Rüya'nın notaları öğrenmesini sağladı. Rüya, piyano çalmayı öğrendikten sonra tuşlara fasulye yapıştırmayı bıraktı. Kendini piyanoda geliştiren Rüya Sarıca, online olarak World Classical Music Awards yarışmasına video gönderdi. 15 ülkenin 54 şehrinden 1 milyonun üzerinde yarışmacının katıldığı yarışmada, mart ayında altın ödül alan Rüya, dünya birincisi oldu. Yarışmanın ardından İstanbul'da düzenlenecek olan IPC International Piano Competition yarışmasına davet edilen Rüya Sarıca, 9 Haziran'da juri önünde piyano becerilerini sergileyecek.

P İ S A K D N S O

'RENKLERLE BERABER NOTALARI DA ÖĞRENDİK'

Rüya'nın yaşının üzerinde bir performans gösterdiğini söyleyen müzik öğretmeni Tezcan, "Küçük yaşta piyano eğitimine başlamak çok önemli. Çünkü çocukların beyin gelişimlerine çok büyük etkide bulunuyor. Çok büyük pozitifliği var. Öğrenciler piyanoya, renklerle başladıkları zaman notaları çok çok daha kolay öğrenebiliyorlar. Bunu, Rüya’da tam anlamıyla gördük. Rüya okuma yazma bilmiyordu. 5 yaşında başladı. Hem okuma yazmayı hem de notaları öğrendi. Notalar bize bir kılavuz oldu. Renklerle beraber notaları da öğrendik. Sonrasında renkleri attık. Normal çalmaya başladık ve bir sürü kapılar açılmaya başladı. Çocukların özellikle özgüven düzeyleri çok yükseliyor. Rüya, girdiği bütün yarışmalarda birinci oldu. Yaşının üzerinde bir performans sergiliyor. World Classical Music Awards yarışmalarına girdi. Orada birinci oldu. Şimdi de IPC Uluslararası Piyano yarışmasına girdik. Çok zor olmasına rağmen, Kayseri'den ilk defa 7 yaşında biri katılacak. O da Rüya" diye konuştu.

Kaynak: DHA