TBMM’de, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, tarafından kanun teklifi verildi. Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bazı kanunlarda değişikliğe gidilecek. Bu kapsamda verilen kanun teklifi, Yürütme ve Yürürlülük dahil 23 maddeden oluşacak.
Fahiş fiyat uygulayan işletmelere ağır cezalar uygulanacak kanun teklifine göre stokçuluk yapanlara uygulanacak cezalar da 10 kat artacak. Cezalar artırılması ile fahiş fiyat ve stokçuluk yapan işletmelerin önüne geçilecek. Türk Ticaret Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
 

Ortak Konut Kredisinde Bir İlk! Kredi Arkadaşlığı Dönemi! Ortak Konut Kredisinde Bir İlk! Kredi Arkadaşlığı Dönemi!

İş Yeri Kapatma Cezaları Geliyor!
AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, konuya ilişkin açıklama yaparak, “"Bu teklifle fiyat artışı için bugüne kadar uygulanan para cezalarını artırıyoruz. Stokçuluk yapanlarla ilgili 6 güne kadar iş yeri kapatma cezası geliyor” ifadelerini kullandı.

Cezalar 10 Kat Artacak!
Yapılacak düzenleme ile fahiş fiyat artışı yapan işletmelere uygulanacak cezalar 100 bin TL’dan 1 milyon TL’na çıkartılacak. Stokçuluk yapanlara yönelik de cezalar 10 kat artarak, 1 milyon TL’dan 12 milyon TL’sına çıkartılacak. Stokçuluk yapmakta ısrarcı olan üretici veya işletmelerde ise 1 yıl içerisinde 3 kere stokçuluk yaptığı tespit edilirse bu defa yedi güne kadar işyeri kapatma cezası uygulanacak.

Kaynak: haber merkezi