Gözaltına alınan kişilerden birinin televizyonlarda sabah programlarına katılan ve eski bir kamu personeli olan Hamza Turhan Ayberk olduğu tespit edildi.

Jandarmadan Terör Örgütlerine Darbe! Jandarmadan Terör Örgütlerine Darbe!

MİT, yaptığı çalışmalar çerçevesinde, özel dedektif Hamza Turhan Ayberk’in para karşılığında Türkiye’de ki Orta Doğulu kişi ve şirketlere ait bilgileri MOSSAD’a sattığı belirlendi.

Eski bir kamu görevlisi olan ve televizyonlarda sabah programlarına katılan özel dedektif Ayberk’in, MOSSAD’a bilgi toplamak için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğu ortaya çıktı.

Belgrad’da Eğitildi

Hamza Turhan Ayberk’in İsrail Gizli Servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı ortaya çıktı. Belgrad’da 2019’da yılında Ayberk’e yapılacak işlerle ilgili MOSSAD tarafından eğitim verildi. Ayberk, MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullandı ve yaptığı işlemlerin kayıtlara yansımaması için ödemelerini kripto paralar üzerinden aldı.

Tehdit ve Takip Yaptı

Özel dedektif Hamza Turhan Ayberk, tehdit ve takip faaliyetlerinde de bulundu. Hedefindeki kişilerin araçlarına takip cihazı yerleştirdiği ve konumlarını anlık olarak MOSSAD’a aktardığı tespit edildi. Takip ettiği kişileri taciz ettiği ve tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

Kaynak: İHA