Nevşehir'de ikamet eden Emrah A. isimli vatandaş İnternet sitesinde yayınlanan satış ilanında gördüğü elektrikli bisikleti almak istedi. Piyasa değeri yaklaşık 20 bin lira olan elektrikli bisikleti ikinci el olarak 5 bin 250 liraya pazarlık yaptı. Dolandırıcılar bir İnternet satış platformunun benzerini yaparak bu site üzerinden ödeme yapılmasını sağladı.

Hatalı Park Yapan Sürücü Polisi Ezmeye Kalktı! Hatalı Park Yapan Sürücü Polisi Ezmeye Kalktı!

Nev Dol 1

Müşteki Emrah A. almış olduğu 2. El elektrikli bisikletin ödemesini yaptı. Ödemenin gelmediğini söyleyen dolandırıcılar Emrah A. ile tekrar iletişime geçti ve dolandırıldığını anlayan Emrah A. polis ekiplerine şikayette bulundu.

Nev Dol 2

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 3 ay yaptıkları takip sonucu sosyal medyada yer alan ikinci el ürün satış ilanları aracılığıyla, sahibinden.com isimli alışveriş sitesinin benzerini/sahtesini yapmak suretiyle, sahte "güvenli ödeme" siteleri aracılığıyla; dolandırıcılık işlemi yapıldığını belirledi.

Nev Dol 3

Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatan ekipler, Nevşehir Merkezli Iğdır, Van, Mardin, Gaziantep, Adana, Mersin, Kocaeli, Sakarya, Samsun, Tekirdağ ve illerinde yapılan operasyonlarda 27 şüpheliyi gözaltına alınırken, 7 şüphelinin yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.

Nev Dol 4

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 34 cep telefonu, 38 sim kart, 5 sd kart, 3 laptop ile çok sayıda dijital materyal ve 1 adet kurusıkı silah ele geçirildi. Gözaltına alınarak Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin, işlemleri devam ediyor.

Kaynak: İHA