Kayseri'de Bu Fırsat Kaçmaz! Büyükşehir'de 5 Arsa Satışa Çıkıyor Kayseri'de Bu Fırsat Kaçmaz! Büyükşehir'de 5 Arsa Satışa Çıkıyor

Kahramanmaraş'ta dünyayı etkisi altına alan toz taşınımı etkili oldu. Kente hava kalitesi ve görüş mesafesi alarm verici seviyelere düştü.

"Şehrin Üzerinde Toz Bulutlarının Etkisi Oldu"

Afrika üzerinden gelen çöl tozu, Kahramanmaraş'ı etkisi altına aldı. Kentte toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesinde düşme ve hava kalitesinde azalma meydana geldi. Meteoroloji'nin uyarısının ardından kentin kuşbakışı görülebilen bölgelerinde şehrin üzerinde toz bulutlarının etkisi olduğu görüldü.

Orada Göz Gözü Görmüyor! Toz Taşınımı Etkisi Altına Aldı!

"Şu an Yıkasam Yarım Saat Sonra Yine Aynısı Oluyor"

Toz taşınımından etkilenen Kahramanmaraşlı esnaflar, görüş mesafesinin düşmesi ve hava kirliliği nedeniyle zor anlar yaşıyor.

Galerici esnaflarından Mustafa Başkonuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kahramanmaraş'ta son 2 gündür özellikle Kuzey Afrika'dan gelen toz bulutları etkili oluyor. Gördüğünüz gibi araçlarımızın üstü tozdan geçilmiyor. Şu an yıkasam yarım saat sonra yine aynısı oluyor" ifadelerini kullandı.

'Kapımızı Açamıyoruz'

Kahramanmaraş'ta toz taşınımından etkilenen diğer bir esnaf olan gıda işletmecisi Kemal Alagöz ise, "Gıdacı olarak bizi çok etkiliyor, kapımızı açamıyoruz. Önlem olarak kapımızı kapatıyoruz, ürünlerimizin üstünü kapatıyoruz. Her 15-20 dakikada bir elimizle sürekli temizliyoruz. Mesela çocuğumun alerjisi var, okula bile gönderemiyoruz" dedi.

Bir diğer esnaf Kadir Gülcü, "Kapımızı kapatıyoruz, içeride klimamız çalışıyor ama yine kapı açılıp kapandıkça içeri toz giriyor" diye konuştu.

Kaynak: İHA