Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, uçuş esnasında uyuyan pilotlar ile ilgili havayolu firması hakkında soruşturma başlattı. Bunun ardından iki pilot havayolu firması tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Endonezya’da Kendari şehrinden başkent Jakarta’ya gitmekte olan ve 153 yolcuyu taşıyan uçağın kokpitinde uyuya kalarak yolcuların hayatını tehlikeye atan kaptan pilot ve yardımcı pilot aynı zamanda uçağın rotasından sapmasına da neden olmuştu.

Kayseri'ye Yapılacak Projeleri Heyecanla Bekliyorum Kayseri'ye Yapılacak Projeleri Heyecanla Bekliyorum

Airbus A320 tipi yolcu uçağının pilotları hava trafik kontrolörüne yanıt vermedi. Son bağlantıdan 28 dakika sonra uçağın kaptan pilotu kontrol merkeziyle bağlantıya geçti. Pilot, kontrol merkezine radyo iletişim problemi yaşandığını ve sorunun çözüldüğünü bildirdi.

Olayın ardından yapılan incelemelerde iki pilotun da uyuduğu öğrenildi.

Kaptan pilotun yorgun olduğunu belirterek uçağın kontrolünü yardımcı pilota devretmesi sonucunda yardımcı pilotun da uyuya kaldığı tespit edildi. Uçağın 28 dakika boyunca rotasından saparak başka yöne gitmesi kaptan pilotun uyanarak müdahale etmesi ve kuleyle haberleşmesiyle son buldu.

Yardımcı pilotun ifadesinde bir aylık ikiz bebeğinin olduğu ve geceleri uyanmak zorunda olduğundan yeteri kadar uyuyamadığını belirtti.

Uçak herhangi olumsuz bir durum yaşanmadan güvenli bir şekilde iniş gerçekleştirdi.

Kaynak: İHA