Kayseri Kurban Pazarında Kendini Asan Adamın Açıklaması Yürekleri Dağladı! Kayseri Kurban Pazarında Kendini Asan Adamın Açıklaması Yürekleri Dağladı!

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde yıkıma yol açan iki büyük depremin ardından uzmanların uyarıları arka arkaya gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda bir uyarı da Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan geldi. Ercan, sosyal medya hesabından Balıkesir ve Bursa'ya dikkat çekti. Bu illerdeki depremlerin nedenlerini açıklayıp, bölgedeki ilçeleri tek tek uyararak, önemli bilgiler paylaştı.

‘Bu Oluşum, Milyonlarca Yıl Sürecek Bir Süreçtir’

Prof. Dr. Ahmet Ercan paylaşımında, “Depremler, yeri sürekli biçimleyen güç birikimleridir. Balıkesir-Bursa’daki depremlerin nedeni, Karasu-Sakarya-Pamukova, Bursa-Nilüfer Ovası-Ulubat-Manyas-Yenice-Gönen hattında açılmakta olan ve Karadeniz’i Ege Denizi’ne bağlayan yeni boğazdır. Bu oluşum, milyonlarca yıl sürecek bir süreçtir" diye konuştu.

‘Yeryuvarı Canlıdır, Tıpkı Bir İnsan Gibi’

Sözlerini sürdüren Ercan, şöyle konuştu: "Kuzey Anadolu Kırığı'nın güney kolu olan Bandırma-Gönen-Yenice-Altınoluk hattı bugüne kadar 7-8 km genişlerken, Yenişehir-Bursa-Ulubat-Manyas hattında bu genişleme 10 km'ye ulaşmış ve 11 km boyunca ilerlemiştir. Yerkabuğu sürekli biçim değiştirirken depremler meydana gelir. Yeryuvarı canlıdır, tıpkı bir insan gibi."

Kaynak: Haber Merkezi