SGK Uzmanından Dikkat Çeken Asgari Ücrete Ara Zam Yorumu! SGK Uzmanından Dikkat Çeken Asgari Ücrete Ara Zam Yorumu!

15 yaşındaki Ediz Gürel, Prag’daki Satranç Festivali’nde Erwin L'ami karşı berabere kalarak Türk Satranç Tarihi’nin en genç Büyük Usta (Grand Master) unvanını elde etti.

Uluslararası Satranç Federasyonu Canlı ELO puanı sıralamasına göre 20 yaş altı satranç oyuncuları arasında ilk 20’ye girmeyi başaran  Ediz Gürel, aynı zamanda elde ettiği ELO puanı ile 16 yaş altı kategoride ise dünya sıralamasında 2. sırada yer alarak ülkesini gururlandırdı.

Prag’daki başarılı performansının ardından 2571 ELO puanına ulaşan Gürel, bugün 2666 ELO puanına sahip Ukraynalı sporcu Büyük Usta Anton Korobov ile final maçına çıkarak şampiyonluk için yarışacak.

Edizgürel

Dünya Ediz'i Takip Ediyor

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay genç Büyük Usta hakkında övgü dolu sözler ederek; "Ediz Gürel’in başarılı performansı ile gurur duyuyoruz. Milli sporcumuz inanılmaz disiplinli ve çok çalışarak yoluna devam ediyor. Türkiye’nin 15 yaşında GM olan ilk sporcusu.

Sporcumuzu da onun her an yanında olan ailesini de gönülden kutluyorum. Dünya Ediz’i takip etmeye devam edecek. Genç yıldızlarımızın başarısı ilham veriyor. Yeni GM’lerimiz de geliyor. 2012 yılından bu yana Büyükusta sayımız artı, yenileri de yolda.

Dünyanın en genç IM’si Yağız Kaan Erdoğmuş, IM Işık Can, IM Alparslan Işık gibi sporcularımız çok yakında GM olabilir. Türkiye genç ustalarının performansları ile dünyada takdir ediliyor. Hepsini yürekten kutluyorum. Türkiye satrançta başarıyla yoluna devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Elde ettiği başarılar ile ülkesini en iyi biçimde temsil eden Ediz Gürel Türkiye adına Büyük Usta olan 15. Satranç sporcusu oldu.

Edizgürelsatranç

Nasıl Büyük Usta Olunur?

Zeka oyunlarının en başında gelen ve dünyanın  en çok oynanan oyunlarından birisi olan satrançta ‘Büyük Usta’ olabilmek için uluslarası şampiyonalarda yarışmak ve ELO puanını yükseltmek gerekiyor.

Bir sporcunun Büyük Usta olabilmesi için alması gereken ELO puanı 2500’tir.

Ediz Gürel ise Prag’da düzenlenen şampiyona da 2500 puanı garantileyerek GM normunu garantiledi.

Böylelikle Türkiye’deki satranç oyuncuları arasına adını altın harflerle yazdırmış oldu.

Editör: Ali Yalçıntaş