Milyonlarca çalışanın merak ettiği 'asgari ücrete ara zam olacak mı?' sorusu yanıt buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 'ara zam gündemimizde yok' diyerek zamma kapıları kapattı. Çalışan vatandaşların zam beklentisi suya düşse de uzmanlar bu konuda açıklamalar yapmaya devam etti.

Temmuz Ayında Yaşanacak Tabloyu Ortaya Koydu

Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zamlarla birlikte asgari ücrete de zam yapılma ihtimali değerlendirilirken Bakan Işıkhan'ın da 'Temmuzu bekleyelim' ifadesi dikkat çekti. SGK uzmanı Özgür Erdursun'un daha önce zamlara ilişkin yaptığı açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Ocak 2024 asgari ücret zammını bilen isim, maaşlarda artış yapılmaması halinde Temmuz ayında yaşanacak tabloyu ortaya koydu.

'Bugünkünden Daha Fazla Olacak'

Uzman isim, sosyal medya üzerinde yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde şu ifadeleri kullandı:

"Emekli aylıkları 3 Temmuz'da 6 aylık enflasyonun belirlenmesi sonrasında belli olacak. 3-20 Temmuz tarihleri arasında emeklilere sadece altı aylık TÜİK enflasyonuna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ortalama yüzde 25, memur emeklilerine ve memurlara ortalama yüzde 20 fark verilmesi durumunda, asgari ücrete zam yapılmaması durumunda halkın ekonomi politikalarına tepkisi bugünkünden daha fazla olacak"

'Erken Seçim Talebi Artarak Devam Edecek'

Sıkı incelemeler ve denetimlerin yapılacağını vurgulayan uzman aynı zamanda bu sıkı denetimlerin esnafı bıktıracağını belirtti.

Erdursun, "Kira artışlarında sabit yüzde 25 uygulamasına son verildiğinde her geçen gün erken seçim talebi artarak devam edecek" dedi.

MHP Liderinden de Çıkış Gelmişti

MHP lideri Devlet Bahçeli'den asgari ücrete yönelik çıkış geldi ve Bahçeli ekonomi yönetimine 'destek veririz' mesajı iletti.
Beklenen katkıyı sağlayacaklarını vurgulayan Bahçeli'nin sert çıkışının ardından asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı da Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'nun araştırma sonuçlarında açık bir şekilde görüldü.

Yoksulluk Sınırı  57 Bin 736 TL Oldu

Sonuçlara göre, açlık sınırı Mayıs ayında 19 bin 926 liraya yükselirken, yoksulluk sınırı ise 59 bin 353 liraya çıktı. Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre ise Nisan ayında açlık sınırı bu yıl ilk kez asgari ücreti geçti ve 17 bin 725 TL'ye yükseldi. Yoksulluk sınırı da 57 bin 736 TL oldu.

Kurbanlık Fiyatlarına Tepki! Kayseri’de Vatandaş Haksız Mı? Kurbanlık Fiyatlarına Tepki! Kayseri’de Vatandaş Haksız Mı?

İşverene Maliyeti 23 Bin 502 Lira 94 Kuruşa Yükselmişti

Asgari ücret 2024 rakamı yüzde 49 artışla net 17.002 lira oldu. Açıklanan tabloya göre brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, 17 bin 2 lira 12 kuruşunu net asgari ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşunu SGK primi ve 200 lira 3 kuruşunu işsizlik sigortası primi oluşturuyor. Brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücrete, 3 bin 100 lira 39 kuruş SGK primi (işveren payı) ile 400 lira 5 kuruş işveren işsizlik sigorta primi kalemleri de eklenince yeni asgari ücretin bir işçi için işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruşa yükselmişti.

Kaynak: Haber Merkezi