Sosyal medyada bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Hac’a giden bazı Türk vatandaşlarının Diyanet İşleri Başkanlığının ihbarı üzerine gözaltına alındığı söylendi. Medyaya sızan bir görüntüde bir kadının anlattıkları dikkat çekti. 

Suriyelilerin Araç Satışı İkinci El Piyasasını Etkiledi Mi? İşte Cevabı Suriyelilerin Araç Satışı İkinci El Piyasasını Etkiledi Mi? İşte Cevabı

Diyanet’in İhbarı Üzerine Otelin Basıldığı İddia Edildi

İddiaya göre Suudi Arabistan polisi tarafından bazı Türk vatandaşları otelleri basılarak gözaltına alındı. Yaşanan bu olay sonrası vatandaşlara yönelik gözaltı işlemlerinin Diyanet İşleri Başkanlığının "Bunların hac vizesi yok" ihbarı üzerine gerçekleştiği ortaya atıldı.  

Diyanet İşleri Başkanlığının özel turlarla Hac'a gidenleri Suudi Arabistan yetkililerine şikayet ettiği iddiası gündemi sarsarken bu konuya ilişkin tepkilerin çığ gibi büyüyeceği görüntüler Gazeteci İsmail Saymaz tarafından paylaşıldı. 

‘Sınırdışı Edilmek Üzere Gözaltında Tutuluyor’

Saymaz kendisine gelen bir görüntüyü paylaşarak "Özel tur firmalarıyla hacca giden kimi vatandaşlar Diyanet’in 'Bunların hac vizesi yok' şeklindeki ihbar ve şikayeti üzerine Suudi Arabistan polisi tarafından otellerinden alınıp sınırdışı edilmek üzere gözaltında tutuluyor. Aileleri hacılara ulaşamıyor” ifadelerini kullandı. 

‘Acil Yardım Bekliyoruz. Oteli Bastılar’

Medyada paylaşılan söz konusu görüntülerde yaşadıklarını anlatan kadın "Sayın Cumhurbaşkanım sizden yardım bekliyoruz. Acil yardım bekliyoruz. Oteli bastılar" sözleri büyük dikkat çekti.

Kaynak: Haber Merkezi