TBMM Milli Savunma Komisyonu, TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni kabul etti. Bun göre artık askeri personeller sosyal medya uygulaması olan TikTok’u kullanamayacak. Buna  göre TSK personelinin kimlik, görev veya faaliyetlerinin, Milli Savunma Bakanlığı’nca yetki verilen durumlar hariç olmak üzere, radyo, televizyon, internet, sosyal medya, gazete, dergi, kitap ve diğer tüm medya araçları ile her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçları vasıtasıyla yayımlanması veya açıklanması durumunda, bu suçu işleyen personele ‘hizmet yerini terk etmeme cezası’ verilecek.

Tiktok (1) (1)

Skandal İddia! Diyanet Hac'a Giden Vatandaşları İhbar Etti! Skandal İddia! Diyanet Hac'a Giden Vatandaşları İhbar Etti!

Bunların yanında başka maddelerde yer alıyor. İşte bazı maddeler;

 -Astsubay meslek yüksekokullarında eğitim gören gören ve sağlık durumu dışında disiplinsizlik nedeniyle okuldan çıkarılan öğrencilere, devlet tarafından yapılan masrafların iki katı tazminat ödenecek.

-1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 yılı sonrası Yüksek Askeri Şura kararıyla kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele, yaş şartı aranmaksızın 25 hizmet yılının tamamlaması halinde, emekli aylığı bağlanacak.

-Milli Savunma Bakanlığı'nın, TSK'nin modernizasyonu, savunma sanayisinin geliştirilmesi ve araştırma- geliştirme hizmetlerinde kullanılacak özel gelirleri karşılığında tahsis edilen ödeneğin yetersiz kalması halinde ödenek ekleme yetkisi Cumhurbaşkanına verilecek.

-Sözleşmeli er ve erbaşların kadroları ile uzman erbaşlığa geçiş işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Kaynak: Haber Merkezi