Kayserililer Dikkat! Bu Virüs Giderek Artıyor Kayserililer Dikkat! Bu Virüs Giderek Artıyor

Kalp krizi Dünya'da ve Türkiye'de ölüm sebeplerinin en başında yer alıyor. Stres, sigara kullanımı, obezite, hava kirliliği  gibi etkenler kalp krizi riskini artırıyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Güngör,kalp krizini önlemek için bir takım önlemler alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi; " Sigara, endotel olarak bilinen damarın iç yüzeyine hasar veriyor ve kanın akışkanlığını azaltarak kanda pıhtılaşmayı artırıyor.

 Bozulmuş bir endotelde, pıhtılaşmanın da artması ile beraber damarın tıkanma riski çok daha fazla oluyor. Sigara ayrıca hem tansiyonu yükseltiyor hem de damarlarda büzülmeye sebep olarak yine endotel hasarına neden oluyor. Sigara kullanan hastalardaki damar sertliği çok daha yaygın oluyor.

Bacak damar tıkanıklıkları da hemen hemen neredeyse sadece sigara içen hastalarda görülüyor. Sigara dışında alınması gereken bir diğer tedbir ise kan basıncı kontrolü. Damarın içindeki basınç ‘tansiyon’ olarak tanımlanıyor. Tansiyon ne kadar yüksekse damar iç yüzeyine olan travma da o kadar fazla oluyor" diye konuştu.

Editör: Ülkü Şimşek