Türkiye’nin önemli perakende satıcılarından birisi olan elektronik mağazası MediaMarkt, işe alım sürecine yapay zeka desteği sağlamaya başladı.

AI’M Hiring adı verilen yapay zeka programını kullanmaya başlayan MediaMarkt, dijital dönüşüm adına önemli bir adım atmış oldu.

Yapay Zeka Destekli İşe Alım Süreci 

AI’M Hiring programı, yapay zeka entegrasyonu ile birlikte İnsan Kaynakları sistemi olarak iş başvuru süreçlerini hızlandırmayı hedefliyor. Türkiye’de 98 mağaza ve 3 bin 600 çalışana sahip olan mağaza, başlangıç ve orta kademe pozisyonları için işe alım süreçlerini hızlandırma hedefiyle, mağazaya başvuran işe girmek isteyen adayların ön mülakatları AI üzerinden gerçekleşecek.

Yapılan açıklamada; uygun pozisyonlara uygun nitelikteki işe başvuran adayların, e-posta üzerinden yapay zekâ destekli işe alım programı AI’M Hiring’e link üzerinden davet ediliyor. Daveti kabul eden adaylar sisteme kaydolup giriş yaptıktan sonra AI’DA’nın bilgilendirme videosuyla karşılaşıyor. Hazırlanan bilgilendirme videosunu izleyen adaylar, mülakat sürecine dahil olarak adaylara Türkçe ve İngilizce sorular yöneltiliyor.

KTO’da Kodların İzinde Yazılım ve Teknoloji Buluşmaları'nın İlki Gerçekleştirildi KTO’da Kodların İzinde Yazılım ve Teknoloji Buluşmaları'nın İlki Gerçekleştirildi

Daha sonra verilen cevaplar neticesinde, adayın şirket yetkinliklere göre ‘ısı haritası analizi’ yapay zeka tarafından oluşturuluyor. Bu ısı haritası analizi de işe alım uzmanlarına işe alıma yönelik kısa bir liste sunarak, ilk 5 sırada yer alan adayların ikinci aşamaya geçmesini ve işe alım yöneticisiyle görüşmesini sağlıyor.

Bu sayede hızlı bir şekilde şirket, aradığı pozisyona uygun nitelikte adayları yapay zeka sayesinde verimli bir şekilde bulmuş olacak. Şirket, video mülakatı ile kolay işe alım sistemi AI’M Hiring’in geliştirilmesinde Vire Up ile iş birliği yaptı. Geçtiğimiz günlerde aktif olan sistem video mülakat uygulamalarına başladı.

Kaynak: İHA