32 Tane Kanser Rahatsızlığının Obezite İle İlişkisi Olduğu Tespit Edildi.

İsveç'te yapılan araştırmalarda kanser riskinin yüzde 40'ının aşırı kilo ile bağlantılı olduğu tespit edildi. İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veli Berk, bu çalışmanın Avrupa Obezite Kongresi'nde sunularak büyük yankı uyandırdığını belirterek, " Avrupa Obezite Kongresi'nde son ayda yayınlanan çalışmanın verisi. Bizler de biraz şaşırdık açıkçası.

Normalde bilinen 13 tane obezite ile ilişkili kanser hastalığının yanı sıra bu araştırmada yaklaşık 32 tane kanser rahatsızlığının obezite ile ilişkisi olduğu tespit edildi. Yaklaşık 40 yıl boyunca 4 milyonun üzerinde insan takip edilerek bu sonuca varıldı" dedi.

Obezite2

Obezite Oranı En Çok Batı Karadeniz Ve Orta Anadolu'da

Türkiye'de obetize oranın en çok kadınlarda olduğuna dikkat çeken Dr. Berk, "Türkiye'de obezite oranı en fazla yüzde 37'lerde kadınlarda tespit edilmiştir. Erkeklerde ise obezite oranı yüzde 24'lerdedir. En fazla obezite oranımız Batı Karadeniz'de iken Orta Anadolu'daki insanlarımız obezitede ikinci sırada yer almaktadır.

Dikkat! Bu Hastalık Pandemi Sonrası Çok Arttı! Dikkat! Bu Hastalık Pandemi Sonrası Çok Arttı!

 Obezite ile ilişkili olarak en çok tespit edilen kanserlerden meme kanseri yıllardır bilinmekteydi. Obezitedeki hormonal dengelerin bozulması, östrojen hormonunun artışı meme kanserinin gelişiminde esas rol oynamaktadır.

Veya meme kanseri olmuş bir kişinin yaşamı boyunca obez halde olması, hastalığın tekrarlama riskini artırdığı bilimsel verilerle gösterilmiştir. O nedenle mümkün olduğu kadar obeziteyle mücadele etmek, hastalanmamak, hastalandıktan sonra da obeziteyi bertaraf etmemiz gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek