Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Haziran 2024 yılına ait öldürülen kadınların raporunu yayınladı. Rapora göre,41 kadın erkekler tarafından öldürülürken Kayseri’de bu ay 1 kadın öldürüldü.  25 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. 

Yolcu Minibüsü Devrildi: Çok Sayıda Yaralı Var! Yolcu Minibüsü Devrildi: Çok Sayıda Yaralı Var!

KCDP, Haziran ayı raporunu yayınlarken, şu ana kadar kaydedilen en yüksek ölüm oranının bu ay olduğunu belirtti.

KCDP, yayınladığı her raporda verdikleri mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek, ‘Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurma mücadelemiz 14 yıldır devam ediyor. Platform olarak, ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. Bakanlıklar ise sistematik şekilde maalesef kadın cinayeti verilerini tutmayıp paylaşmıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz’ ifadelerini kullanıyor.

2024’ün İlk Altı Ayında 117 Şüpheli Kadın Ölümü Gerçekleşti

KCDP platformu şüpheli ölümlerin aydınlatılmasını istediklerini belirterek, ‘Önceki yıllarda gerçekleşen şüpheli ölümlerin neredeyse hiçbiri aydınlatılmadı. Bu yılın ilk altı ayında ise aydınlatılan şüpheli kadın ölümü oldukça az sayıda. Örneğin Nisan ayında evinde ölü olarak bulunan Emine Derviş’in evli olduğu erkek tarafından öldürüldüğü bir ay sonra ortaya çıktı. Etkin soruşturmayla şüpheli kadın ölümleri aydınlatılabilirken, hala aydınlatılmayan 117 şüpheli kadın ölümünden yetkililer sorumludur’

‘Failler Kaza Veya İntihar Süsü Vererek Kadınları Öldürüyor’

‘2024’ün ilk 6 ayındaki şüpheli kadın ölümlerinde kadınların yüzde 12’si ateşli silahla vurulmuş olarak bulundu. Ateşli silahlarla gerçekleşen ölümlerin bu kadar çok olması kontrolsüz bir şekilde artan bireysel silahlanmanın bir sonucudur. Kadınların ölmelerine sebep olan cinayet aleti bu kadar barizken etkin soruşturma yürütülmemesi ve ölümlerin aydınlatılmaması asıl şüpheli olan durumdur. Yine bu ilk 6 ayda yüksekten düşerek gerçekleşen şüpheli ölümlerin sayısı dikkat çekiyor. 2024’ün ilk yarısında gerçekleşen şüpheli ölümlerin yüzde 12’si yüksekten düşme sonucu gerçekleşti. Bunun yanında şüpheli ölümlerde kadınların yüzde 64’ünün bedenleri evlerde bulunurken yüzde 12’sinin su ve kenarında, yüzde 9’unun ıssız yerde bulundu. Kadınlar kendileri için en güvenli olması gereken yer olan evlerinde öldüler.  Failler kaza veya intihar süsü vererek kadınları öldürmeye devam ediyor. Şüpheli ölümler aydınlatılmadıkça, etkin soruşturma yürütülmedikçe failler cesaretleniyor’ dedi.

Kayseri de bayramın ilk günü korkunç bir cinayetle sarsıldı. Kayseri’de yaşayan Nazlı Aslantaş evli olduğu D.A. tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Kaynak: ÖZEL HABER