Kayseri’de 3 yıl önce ağaç kesme tartışmasında oğlu Abdulkadir Köse'yi (35) tabancayla vurarak ölümüne sebep olan Nahit Köse'ye (73), ‘tahrik ve ‘iyi hal’ indirimleri uygulanarak verilen 15 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.

Olay Nasıl Olmuştu?

11 Temmuz 2021 tarihinde saat 14.30 sıralarında, Kocasinan’a bağlı Fevzioğlu mahallesinde müstakil bir evin bahçesinde, baba Nahit Köse ile oğlu Abdülkadir Köse arasında ağaç kesme tartışması çıktı. Baba Nahit Köse evinden aldığı ruhsatsız tabanca ile oğlunu vurarak ölümüne neden olmuştu.

Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Nahit Köse hakkında 'alt soydan akrabayı kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. 3 Ağustos 2022'de görülen davanın karar duruşmasında pişmanlığını dile getiren Nahit Köse, “Olaydan önce meyve ağaçlarını kestiği için tartışmıştık. Karakola gittik, uzaklaştırma istedim. Karakoldan gelince çatı katında bir şeyler kırdı. Sonra elinde kazma ile aşağı inip, 'Hadi, seni şimdi hangi jandarma ya da polis kurtaracaksa gelsin de kurtarsın' dedi.

Oğlunu Öldüren Baba

Torunlarımı ve Gelinimi Öldürecekti

Sanık Nahit Köse ifadesinin devamında, “Cezaevini bir gün bile hak etmedim. Torunlarımın yanına dönmek istiyorum. 70 yaşındayım, bugüne kadar karakol yüzü görmedim. Olmasaydım, torunlarımı ve gelinimi öldürecekti. Oğlumun bu hale gelmesi uyuşturucu yüzündendir. Allah, onu bu illete bulaştıran ve alıştıranların belasını versin. Bir insan evladına nasıl kıyabilir” diye konuştu.

Yatırım Danışmanı Olarak Tanıttılar! Milyonları Dolandırdılar! Yatırım Danışmanı Olarak Tanıttılar! Milyonları Dolandırdılar!

İyi Hal İndirimi

Nahit Köse’nin diğer çocukları ise şikayetçi olmadıklarını, kardeşleri Abdülkadir Köse’den ölmeseydi eğer ondan babalarına zarar verdikleri gerekçesi ile bugün mahkeme salonunda ‘Sanık’ olabileceklerini söyledi. Mahkeme heyeti, sanık Nahit Köse'yi, 'alt soydan akrabayı kasten öldürmek' suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti sanık Nahit Köse’ye verilen 18 yıl hapis cezasında ‘İyi hal indirimi’ uygulayarak 15 yıla düşürdü ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Avukatı İtiraz Etti

Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi'nin verdiği karara yerel mahkeme ile itiraz eden Sanık Nahit Köse'nin avukatı, dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Dosyanın geldiği 1'inci Ceza Dairesi, yapılan itirazı karara bağladı. Ceza Dairesi, sanık hakkında verilen cezaya yapılan itiraz taleplerinin yerinde görülmediğine vurgu yaparak, temyiz başvurusunun esastan reddine karar verdi.

Ceza Dairesi, yerel mahkeme ve istinaf mahkemesinin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde de eksik olmadığı, cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Ceza Dairesi'nce onama kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Kaynak: DHA