AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, vergi reform paketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, çok konuşulan yurt dışı çıkış harçlarına da yanıt verdi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. AK Parti Konferans Salonu'ndaki toplantı saat 15.10'da başladı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanımız önümüzdeki yaz döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini, Cumhur İttifakı siyasetinin vatandaşa ulaştırılmasını ifade ettiler. İttifakın birliği konusunda hassasiyetlerini bir kez daha vurguladılar."

‘Bir Takım Terörist Faaliyetlerini Yakından Takip Ediyoruz’

Sözlerinin devamında ise Çelik terörist faaliyetlerinin yakından takip edildiğini ifade ederek, "Suriye’nin kuzeyindeki aktiviteleri, bir takım terörist faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu bir seçim değildir. Orada bir terör örgütü kurmak için bir yöntemin dile getirilmesidir. Bunun tamamen gündemden düşmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Buna müsaade etmemiz hiçbir şekilde söz konusu olmayacaktır" dedi. 

‘İddiaların Çoğunluğu Spekülasyondur’

Sosyal medya üzerinden henüz açıklığa kavuşmamış spekülasyonlara itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Sosyal medyada yayılan 'Şuraya da vergi gelecek, buraya da vergi gelecek' yönündeki iddiaların çoğunluğu spekülasyondur. Vergi adaletinin sağlanması için yapılan çalışmalardır. Resmi olarak açıklanmamış spekülasyonlara itibar edilmemeli. Bir taslak söz konusu olduğunda uygun görülen her şey o taslağa yazılır. Ekonomi yönetimimiz şeffaf bir program hazırlıyor. Son kararı siyasi irade verir. Vergide adalet hedeflenirken enflasyonist sonucun ortaya çıkmaması, üretim, istihdam, ihracat süreçlerinin etkilenmemesi büyük bir hassasiyetle değerlendirilecektir" ifadelerini kullandı. 

Kayseri'de Yaz Kurslarına Sürpriz Ziyaret! Kayseri'de Yaz Kurslarına Sürpriz Ziyaret!

Yurt Dışı Çıkış Harcı Açıklaması

Çelik, sorulan yurt dışı harcıyla ilgili olarak “Yurt dışı çıkış harcı çok tartışılan bir konu. Gelir İdaresi Başkanlığı 3 bin liraya yükseltilmesini teklif etti. AK Parti’nin buna itiraz ettiğini biliyoruz. Bu konuşulan her şey bir taslak düzeyinde bir şeye yazılır, yani işte ‘1 lira olsun’dan, ‘10 lira olsun’a kadar yazılır, ama bu son karar verileceğine kadar bunların hiçbiri geçerli değildir. Dolayısıyla o son kararların verileceği toplantılar yapılmadı. Onlar verildiği zaman ne olmuş olduğu ortaya çıkacak. Bazen şöyle de oluyor; bir sunum yapılır. Orada bir taslak vardır. Aslında taslakta aynı konuyla ilgili 10 tane alternatif vardır. Fakat onlardan bir tanesi sızar bir şekilde. O bir spekülasyon konusu olur. Yani burada esas amaç birincisi gelir dağılımındaki adaletsizliği giderebilecek şekilde düzenlemeler yapmak, esas siyasi amaç bu. 2’ncisi de vergi adaletini yapmak. Dolayısıyla o toplantılar yapılıp, kararlar verilip, netice açıklanana kadar bunların hepsinin bir taslaktan ibaret olduğunu, bir spekülasyondan ibaret olduğunu ifade etmiş olayım” yanıtını verdi. 

‘Temmuz Ayının Başında Belediye Başkanlarımızla  Toplantı Gerçekleştireceğiz’

Çelik, AK Parti’nin pazar günü başlaması beklenen Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısına ilişkin ise, “Cumhurbaşkanımız, genel başkanımız; biliyorsunuz temmuz ayının başında belediye başkanlarımızla bir toplantı gerçekleştireceğiz. Oraya da katılacaklar. Bütün AK Parti Genel Merkezi olarak belediye başkanlarımızla birlikte olacağız. Dolayısıyla yerel seçimlerden sonra da yerel siyasetin değerlendirilmesi bakımından ve yerelde yapılacak işlerin değerlendirilmesi, vatandaşımıza en kaliteli hizmetin götürülmesi bakımından ne yapmamızın gerektiğini de bu kampta değerlendirmiş olacağız’’ dedi.

Kaynak: Haber Merkezi