AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler dikkat çeken bir yazı paylaştı. Böhürler son yıllarda başörtüsünü çıkaran genç kadınların gerekçelerinden bahsetti. 

Yeni Şafak’ta “Başörtüsünden vazgeçme deneyimi” başlıklı köşe yazısında AKP'li milletvekili Ayşe Böhürler, son zamanlarda başörtüsünü çıkaran genç kadınların bunu yapma sebeplerini sıraladı. 

‘Nefret Objesine Dönüştürüldüğümüz Günler Çok Eski Değil’

Köşe yazısında akademisyen Rukiye Kardaş Yalçın’ın 258 sayfalık doktora tezine yer veren Böhürler "Her iki mahalleden, sekülerlerden de dindarlardan da çok laf işittiğimiz, suçlandığımız, ayrımcılığa uğradığımız bir nefret objesine dönüştürüldüğümüz günler çok eski değil" ifadelerini kullandı. 

‘Başörtüsünü Çıkaranlar Dinden Uzaklaşmak’ İçin Bunu Yapmıyor’

Böhürler, başörtüsünü bırakanların dinden uzaklaşmak amacıyla bunu yapmadığını belirterek, “Başörtülü kadınlar verdikleri mücadelede hem sekülerlerin hem de kendi mahallelerindeki geleneksel dindar grupların baskılarına maruz kalmışlardı. Geleneksel dini çevreler kızların tek başına birey olma ve bağımsız bir kimlik kazanmalarına imkân vermemekteydi. Başörtüsü mücadelesi yasakçı laik-seküler cemaatler kadar bunlara da bir meydan okumayla ortaya çıktı. Gördüğüm kadarıyla başörtüsünden vazgeçenler ‘dinden uzaklaşmak’ için bunu yapmıyor” dedi.

‘Özgürleşmek İstiyorlar’

Başörtünün çıkarılma sebepleri sıralarken bu yükü taşımak istemediklerini söyledi.  

“Başörtüsü konusuyla ilgili siyasi tartışmalar, yasaklar, ideolojik yakıştırmalar, aile baskıları ve daha pek çok etken başörtülü kadınların başörtüsü pratiğinden uzaklaşmasına neden olmuş. Bu durumlardan özgürleşmek istiyorlar. Estetik ve imaj kaygıları da var. Kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olma ihtiyacını dile getiriyorlar” diyen Böhürler baskıların bunlara yol açtığından bahsetti.

MHP’li Başkan’dan Çok Konuşulacak Fotoğraf: Dizinin Dibindeyim MHP’li Başkan’dan Çok Konuşulacak Fotoğraf: Dizinin Dibindeyim

‘Başörtüsünün Siyasi Malzeme Olarak Kullanılması Gibi Sebepler Var’

Aynı zamanda AK Partili gibi görünmek istemedikleri için başlarını açanların olduğunu söyleyen Böhürler, açıklamasında “başörtülülerin AK Partili olarak görülmesi, başörtüsünün siyasi malzeme olarak kullanılması, erkeklerin değiştiğini düşünmek gibi pek çok sebepleri var” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi