İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içinde bulunduğu helikopterin düşmesi dünya gündemine oturdu. İran yetkililerinin Türkiye’den yardım talep etmesi üzerine Milli Savunma Bakanlığı, harekete geçti. Envanterde bulunan yerli üretim Akıncı İHA, İran’a yola çıkarak cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin enkazını aramaya başladı. 

20 metrelik kanat açıklığına ve 40,000 feet uçuş irtifasına çıkabilme özelliğine sahip Akıncı İHA, İran Hava Sahasına girerek, enkazı aradı. Gece saatlerinde, hava şartlarının kötü olmasına rağmen üstün özellikleri sayesinde helikopter enkazına kısa sürede ulaştı. 

Akıncı Iha Iran Cumhurbaşkanı Reisi (1)

Türkiye son yıllarda Milli Savunma Bakanlığı’na kazandırılan İHA’lar, başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu. AKINCI, özgün yapay zeka sistemi sayesinde, daha akıllı ve çevresel koşulların daha da farkında bir İHA olma özelliği taşıyor. AKINCI ayrıca savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de icra edebiliyor. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapabilmekte. havadan bombardıman özelliğine de sahip Akıncı, savaş uçaklarının görevlerini de üstlenebilmekte. 

Akıncı Iha Iran Cumhurbaşkanı Reisi (4)

Kayseri Fırtına Sonrası Karanlığa Gömüldü! Kayseri Fırtına Sonrası Karanlığa Gömüldü!

Ayrıca 24 saat havada kalma özelliğine sahip Akıncı İHA, kendisini diğer ihalardan farklı kılan özelliklere sahip. Tam otomatik seyir ve rota takibi özelliği sayesinde arama çalışmalarında fark yaratıyor.

Dünyanın Gündeminde

Akıncı İHA’nın İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölümüne yol açan helikopter kazasının enkazına ulaşması, adının tüm dünyaya duyulmasına yol açtı. Uçuş takip sistemi Flightradar24 web sitesinde anlık olarak 600 bin kullanıcı tarafından takip edilerek rekor kırdı.

Akıncı İHA'nın pilotu arama çalışmalarının ardından Türkiye'ye dönüş yolunda Van Gölü üzerinde rotasıyla 'AY Yıldız' oluşturarak göklerde iz bıraktı. Bu olay oldukça dikkat çekti ve dünya haberlerinde yer aldı.

Akıncı Iha Iran Cumhurbaşkanı Reisi (3)

Kaynak: Özel Haber