2024 yılının ilk 4 ayının enflasyon farkının Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanmasının ardından gözler Hazine ve Maliye Bakanlığı’na çevrildi.
Bakan Mehmet Şimşek çok geçmeden konuyu değerlendiren bir açıklama yaptı. Asgari ücrete ‘Ara Zam’ yapılmayacağının açıklanmasının ardından Bağkur-SGK emeklilerinin enflasyon farkına göre alacağı zamlar merak konusu olmuştu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada açıklanan 2024 yılının ilk 4 ayındaki enflasyon farkının ardından “beklentilerimiz doğrultunda gerçekleşti” diye konuştu.

Bakan Şimşek konuyla ilgili olarak, “Nisan ayında enflasyon beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleşti. Programımız sayesinde ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, yeniden tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi, enflasyonla mücadeleyi destekliyor” dedi.
Keskin Bir Biçimde Düşecek!
Sözlerinin devamında enflasyonun tepe noktayı gördükten sonra keskin bir biçimde düşeceğini vurgulayan Mehmet Şimşek, “Yıllık enflasyon mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak.  Böylece enflasyonla mücadelede geçiş dönemi sonlanacak ve dezenflasyon sürecine gireceğiz.

Emekliye Çifte Ödeme! Hesaba Erken Geçecek! Emekliye Çifte Ödeme! Hesaba Erken Geçecek!

Dezenflasyonla birlikte beklentilerde iyileşme daha da belirginleşecek ve bu da enflasyondaki düşüşü destekleyecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: haber merkezi