Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 31 Mart'taki mahalli idareler seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Memduh Büyükkılıç'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Gazetecilere açıklamalar yapan Bakan Özhaseki, Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu belirterek yaşanan depremler hakkında konuştu.

Bakan Özhaseki Açıkladı: O Bölgedeki Konutlar Tedbir Amaçlı Boşaltıldı

'Her Tarafta Her An Bir Deprem Olabilir'

Özhaseki, Her tarafta depremin yaşanabileceğine değinerek, "Görevim icabı durmadan ifade etmeye çalışıyorum. Türkiye bir deprem ülkesi. Bu gerçeği bilelim ve ona göre hareket edelim. Bilim adamlarına göre şu anda kırılmamış 500'e yakın fay hattı var. Ülkenin her bir köşesi kendini emin görüp "Bizim burada bir şey olmaz, zaten baktığımız haritalarda burası 2. ve 3. bölge gözüküyor" gibi bir hayale kapılmasın. Her tarafta her an bir deprem olabilir. Bu gerçekliği bilerek hareket edelim. Şu an için ne yapıyorsak bu gerçekliğe uygun şekilde yapacağız. Evlerimizi ve iş yerlerimizi depreme dayanıklı yapacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Özhaseki Açıkladı: O Bölgedeki Konutlar Tedbir Amaçlı Boşaltıldı

'Kentsel Dönüşüm Yapmak İstediklerinde Elimizden Ne Geliyorsa Yapacağız'

Kayseri'nin O İlçesinde Ekmeğe Zam! Kayseri'nin O İlçesinde Ekmeğe Zam!

Kentsel dönüşüm yapacak olan belediyelere kapılarının sonuna kadar açık olduğunu belirten Bakan Özhaseki, "Geçmişte kalan konutlarımızı ve işyerlerimizi yenileyebilmek için kentsel dönüşüm projelerimizi durmadan açıklıyoruz. Seçimler bitti, belediye başkanı arkadaşlar göreve başlıyorlar. Benim onlardan ricam şehirlerine depreme hazırlayacak şekilde, şehirlerinin depreme dayanıksız bölgelerinde hazırlıklar yapsınlar ve gelsinler, kapı sonuna kadar açık. Hangi parti olursa olsun. A'dan Z'ye aklınıza gelen bütün partiler gelsin, kentsel dönüşüm yapmak istediklerinde elimizden ne geliyorsa yapacağız. Çünkü deprem geldiğinde evlerimizi ve işyerlerimizi yıktığında kimseye cinsiyet sormuyor. Hangi mezheptensin diye sormuyor, ırkını, dinini, imanını sormuyor. En sevdikleriyle beraber alıp götürüyor. Böyle bir ortamda bizim adeta seferberlik ilan ederek bu konuları hassasiyetle çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.

Bakan Özhaseki Açıkladı: O Bölgedeki Konutlar Tedbir Amaçlı Boşaltıldı

'Korkulacak Bir Hasar Tespiti Gelmedi'

Tokat'ta meydana gelen ve Kayseri dahil olmak üzere diğer çevre illeri de etkileyen depreme ilişkin konuşan Özhaseki, "Tokat'ta oldu. Başka illerde de oldu. Bu haberleri alacağız ama en çok sevindirici tarafı bir ölüm olmaması. Hasar az. Zaten depremin ilk olduğu andan itibaren o bölgede bulunan bizim çevre ve şehirciliğin ne kadar birim varsa teyakkuzdalardı. Vali beyin emrindelerdi. AFAD ile birlikte çalışmaya başladılar. Onlar tespitleri yaptılar. Ciddi şekilde korkulacak bir hasar tespiti gelmedi” dedi.

‘14 Tane Konutu Tedbir Olarak Boşalttık'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki; İstanbul’daki toprak kaymasına ilişkin de açıklama yaptı. 
Özhasaki yaptığı açıklamada, “Dün akşamda İstanbul’da bir kayma hadisesi vuku buldu. Yine biz teyakkuzdaydık. TOKİ başkan yardımcımız ve kentsel dönüşüm başkanımız hep olay yerindeydi. Vali beyle yaptığımız istişareyle de o bölgede bulunan 14 tane konutu tedbir olarak boşalttık. Şuan yerleştirdiler ama zaman içerisinde barınma ihtiyacını karşılayacak şekilde adımlarımızı atıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA