Kayserili Firmadan Dev Yatırım! Kayserili Firmadan Dev Yatırım!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, araç alım satımlarındaki düzenlemeler ile ilgili dikkat çekecek açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, fırsatçılara acımayacağı diye belirterek; “6 ay 6 bin kilometre düzenlemesinde 52 milyon lira ceza kestik. İkinci eli sıfırdan pahalıya satanlara 90 milyon lira ceza uyguladık. İlave tedbirler almaktan çekinmeyiz, fırsatçılara acımayacağız” ifadelerini kullandı.

Normalleşme Artarak Devam Edecek!

Türkiye Gazetesi’ne konuşan Bakan Bolat, önümüzdeki günlerde otomotiv piyasasındaki normalleşmenin, artarak devam edeceğini öngörüyoruz dedi. Bakan Bolat, otomotiv sektöründeki fırsatçılara yönelik cezalar uygulandığının altını çizerek; “6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi kapsamında bugüne kadar otomobil yetkili bayii ile oto galerilere yaklaşık 52 milyon TL tutarında idari para cezası uygulandı. İkinci el taşıtların güncel satış fiyatının üzerinde pazarlanmasına 1 Temmuz 2024’e kadar kısıtlama getirildi ve aykırı hareket edenlere Bakanlığımız tarafından yaklaşık 90 milyon TL’lik idari para cezası uygulandı.

Ayrıca, otomotiv sektöründe yetki belgesi almaksızın faaliyette bulunduğu tespit edilen işletmelere bakanlığımızca bugüne kadar yaklaşık 21 milyon TL tutarında idari para cezası verildi. Yapılan düzenlemeler, yürütülen yoğun denetim faaliyetleri ve uygulanan yaptırımlar neticesinde, araç fiyatlarındaki köpük ortadan kaldırılarak vatandaşlarımızın sıfır ve ikinci el araca ulaşması kolaylaştırıldı, satış kampanyaları ve ciddi fiyat indirimleri ile vatandaşımız lehinde olumlu sonuçlar elde edildi. Önümüzdeki günlerde otomotiv piyasasındaki normalleşmenin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. İhtiyaç duyulması hâlinde ilave tedbirler ivedilikle uygulamaya alınacak” şeklinde konuştu.

579 Milyon Ceza!
Bakanlık olarak Türkiye genelinde yapılan denetimler ile ilgili detayları paylaşan Bakan Bolat, “Vatandaşlarımızın mal ve hizmetlere ulaşmasına engel olmak suretiyle mağduriyet oluşturan her türlü girişim yakın takibimiz altında. Bu kapsamda, 6 Haziran 2024 itibariyle 81 ilimizde 85 bin 608 işletme ve 539 bin 782 ürün denetlendi. Yapılan inceleme ve denetimlerin Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu toplantılarında değerlendirilmesi neticesinde; mezkûr Kurul tarafınca bugüne kadar fahiş fiyat artışından 286 milyon 106 bin 361 TL, stokçuluktan ise 293 milyon 798 bin 348 TL olmak üzere toplamda 579 milyon 904 bin 709 TL idari para cezası kararı alındı” diye konuştu.

Gerekli Tüm Adımlar Atılacak!

29 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme ile fahiş fiyat konusunda caydırıcılık için sağlam adımlar atıldığını ifade eden Bakan Bolat, "Düzenlemeyle fahiş fiyat ve stokçuluk ile mücadelede daha emin adımlar atıldı. Kısa süre içinde ilk neticelerini da almaya başlayacağız. Gerekmesi hâlinde, adalet ve hakkaniyet duygusu içinde ve hukuk çerçevesinde, gerekli tüm idari adımları atacağımızı, yurttaşlarımızın ve iyi niyetli işletmecilerimizin korunması hususunda asla taviz vermeyeceğimizi ifade etmek isterim” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: haber merkezi