Gıda ve su ihtiyacının karşılanması konusunda planlı olmak gerektiğini, Dünyanın ve Türkiye'nin nüfusunun giderek arttığını vurgulayan Bakan İbrahim Yumaklı, "2050 yılındaki dünya nüfusu 10 milyar olacak.
Türkiye'nin 2050 nüfusu ise 105 milyon.Gelecek bir o kadar da misafirimizi düşünürsek 2050 yılında 210 milyonluk en azından en temel itibariyle bir nüfusun gıda ihtiyacını ve su ihtiyacını karşılamamız 
gerektiği ortaya çıkıyor. Demek ki nüfus artışı ile birlikte iklim değişikliği gibi göç gibi bir takım daha önce hiç adını duymadığımız hastalıklar gibi hususların bizi kısıtlayacağını da düşünürsek
buradaki risk faktörünü görmüş oluruz.Biz bunların hepsini yeni normal olarak niteledik.Bakanlığımız bütün planlarını buna göre dizayn etmeye başladı ve devam ediyor.
Elimizde şöyle bir veri var .2050 yılında %55 daha fazla suya %65 de daha fazla gıdaya ihtiyacımız olacak"şeklinde konuştu.

Ak Parti Teşkilat Buluşması Yapıldı! Hangi Mesajlar Verildi? Ak Parti Teşkilat Buluşması Yapıldı! Hangi Mesajlar Verildi?

'Misafir' Kelimesi Çarpıtıldı
Sosyal medyadan vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Bakan Yumaklı sosyal medya hesabında,"Mersin’de dün yaptığım bir konuşmamda, şu anda hem vatandaşlarımızın hem turistlerimizin gıda ihtiyacını karşıladığımızı, 
gelecekte de bu ihtiyacı sorunsuz karşılamak için çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü bazı rakamlar vererek açıkladım.
Bu rakamları ifade ederken kullandığım “misafir” kelimesinin bazı sosyal medya haber ve yorumlarında çarpıtıldığını veya farklı anlamlandırıldığını gördüm. 
Konuşmamın bütününe ve bağlamına bakıldığında “misafir” ifadesinden açık şekilde “turist”leri kast ettiğim görülmektedir ki, turizm sektöründe genellikle bu ifade kullanılmaktadır.
Tarımsal potansiyelimiz her geçen gün nasıl artıyorsa, turizm potansiyelimizin de artışını elbette görmezden gelmemiz mümkün değildir.
Bu sebeple gıda politikalarımızı belirlerken, her yıl artan şekilde ülkemizi ziyaret eden misafirlerimizi (TURİSTLERİMİZİ) de göz önünde bulunduruyoruz" ifadelerine yer verdi.


 

Muhabir: Ali Yalçıntaş