Dikkat! Kayseri'nin 9 İlçesine Önemli Uyarı Geldi Dikkat! Kayseri'nin 9 İlçesine Önemli Uyarı Geldi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaş çay alım fiyatlarını açıklanmasının ardından çay krizi büyüyor. 
Bakanlık, yaş çay alım fiyatını kilogram başına 17 TL, ek destek ödemelerini ise yine kilogram başına 2 TL olarak açıkladı. Bu açıklamalarının ardından sular durulmuyor. Önce çay üreticileri Ulusal Çay Konseyi’nden, bizi temsil etmiyor diyerek toplu istifalarını verdiler. Sonra Çaykur fabrikası önünde üreticiler, çuvallarla çayları dökerek belirlenen fiyatları protesto etti. Üreticiler yaş çay alım fiyatlarının maliyetin altında kaldığını iddia ederken, Tarım ve Bakanlığı’ndan beklenmedik bir tepki geldi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çay alım fiyatlarına yükselen tepkileri ‘Siyasi’ olarak yorumladı. 
Bakan Yumaklı, “Çay fiyatları maliyetlere bakılarak yapılmıştır. Açıkçası beklentileri yüksek tutmayı tamamen siyasi bir şey olarak görüyorum. Şu an için bizim açıkladığımız fiyatla ÇAYKUR’un müdahale ya da alım fiyatıyla maliyetlerin arasında anormal bir şey yok. Maliyetlere göre hazırlanmış, açıklanmış ve çalışılmış makul bir alım fiyatı var. 

Her sene olduğu gibi maliyetlere bakılır, buna göre fiyat açıklanır. Geçen yıllardan hiçbir farkı yok ama geçen yıllarda da bu beklentiler çok çok daha yükseklere çekilmişti” ifadelerini kullandı.

Çay üreticilerine bekledikleri açıklamayı yapmazken, çay alım fiyatlarında güncelleme yapılmayacağını belirtti.

Kaynak: haber merkezi