Böbrek sağlığını korumak için tavsiyelerde bulunan Gençten, "Sağlıklı beslenin, bol su için, formda kalın, sigaradan uzak durun" dedi.

Ülkemizde ki her 7 kişiden birinin böbrek hastası olduğuna dikkat çeken Gençten, dünyada 850 milyonun üzerinde böbrek hastası olduğunu, dolayısıyla böbrek hastalıklarının kişi ve toplum sağlığı için ciddi risk ve yük oluşturduğunu söyledi.

Tedavi edilmeyen böbrek yetmezliğinin ilerde yaşamı tehdit edebileceğinin altını çizen Gençten şunları söyledi: "Sağlıklı beslenin, kilo almayın. Tansiyon ve şekerinizi kontrol altında tutun. Hareketli ve aktif olun, spor yapmaya çalışın. Yeterli su için, sigara içmeyin. Bilinçsiz ilaç ve bitkisel ürün kullanmayın. Böbreklerinizi kontrol ettirin" diye konuştu.

Doktor

Dr. Gençten böbrek hastalıklarından korunmak için tavsiyelerini şöyle sıraladı: "Formda kalın, aktif olun. Bu, kan basıncını dengeler ve kronik böbrek hastalığı riskini azaltır. Sağlıklı beslenin. İdeal vücut ağırlığında kalmak, diyabet, kalp hastalıkları ve kronik böbrek hastalığı riskini azaltır.

İnsanların Çok Tükettiği, İnsanları Tüketen Lezzet! İnsanların Çok Tükettiği, İnsanları Tüketen Lezzet!

Kan şekerinizi kontrol edin. Diyabetli kişilerin yaklaşık yarısında böbrek hasarı gelişir; ancak diyabet iyi kontrol edilirse bu hasar sınırlandırılabilir. Tansiyonunuzu kontrol edin. Yüksek kan basıncı böbreklere zarar verebilir. Ağrı kesici ilaçlardan uzak durun.

Böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirin. Özellikle diyabet, hipertansiyon, obezite veya ailede böbrek hastalığı öyküsü olan bireyler düzenli olarak böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmelidir" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek