Çiftçilerin günlerdir beklediği hububat fiyatları açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara çiftçiler adeta isyan etti.

Sürpriz bir tepki de Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş’ten geldi.  Buğday üretimi, arpa üretimi gibi her türlü üretimin savunma sanayi kadar önemli olduğu şu dönemde çiftler için belirlenen hububat fiyatını çiftçilerimiz için layık görmüyoruz dedi. Yani ortada bir maliyet var ve belirlenen fiyatlar yine bu rakamın altında kaldı. 

Çiftçilerin en önemli gider kalemlerinin başında gelen mazotun litre fiyatı 40 TL’nin üzerine çıktı.  Geçen sene bu zamanlar 20 TL olan motorin şimdi 2 katına çıktı. Gübre fiyatları geçen seneye oranla 2 kat arttı. Giderler de haliyle arttı. Birilerinin bunu dile getirmesi gerekiyor. Ne olacak bu çiftçinin hali..

Tarım ve Orman Bakanlığı, çay fiyatlarını belirlerken yaptığı hatayı burada da yaptı. Yine üreticiyi önemsemedi. Sonrasında ortaya çay krizi çıktı. Eylemler, protestolar hatta denize çay bile döküldü. 

Başkan Güneş, revize istese de ben, Bakan Yumaklı’nın kararından döneceğini sanmam..
Çay fiyatlarıyla ilgili açıklamalarında da bunu net bir biçimde gördük. 
Bakanlık istiyor ki 1 kilo buğdayın maliyeti 10,5 TL, satış için belirlenen rakam 10 TL..
Hesap yine eksi bakiye.. Çiftçilerin vay haline..