Olay, saat 08.40 sıralarında Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Belediye Caddesi ile Geçit Sokak'ın kesişim noktasında bulunan üç katlı bina henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü.

Enkazın bulunduğu adrese çok sayıda AFAD, arama kurtarma ve sağlık ekibi sevk edildi.

2 kişinin altında kaldığı enkazdan 1 kişinin hayatının kaybettiği öğrenildi. 

Küçükçekmece (1)

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada çöken bina ile ilgili dikkat çekecek detaylar paylaştı. 
Bakan Özhaseki’nin yaptığı paylaşımda, “İstanbul’umuza, ülkemize geçmiş olsun. İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde bir binanın çökmesi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Mimarsinan Kurban Pazarında! Başkan Büyükkılıç, Mimarsinan Kurban Pazarında!

Sözlerinin devamında bina ilgili bilgiler paylaşan Bakan Özhaseki, “İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir. Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır. Ekiplerimiz sahada incelemelerine devam ediyorlar, gelişmeleri anbean takip ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: haber merkezi