Define avcıları, dikkat çeken ve tarihi olduğuna inandıkları her yeri kazmaya devam ediyor. Altın veya değerli bir antika yada eşya arayan defineciler, köylüleri canından bezdirdi. Köylüler silahları var, müdahale edemediklerini söylüyor.
Sivas’ın merkeze bağlı köylerinden birisi olan Yaramış köyünde, bir kaya fiziki görünüşüyle dikkat çekiyor. Kimileri onun eski bir kale olduğunu iddia ederken kimileri de bir Göktaşı olduğunu söylüyor. Köyün çıkışında yer alan Topak Taş olarak bilinen kaya, definecilerin de ilgisini bir hayli çekiyor. Altın veya değerli bir şey bulmak için kazılar yapan defineciler, köylüleri canından bezdirdi.

Sivas'ta Defineciler Aklını Buraya Taktı! Durmadan Kazıyorlar!
Topak Taş’ı tahribata uğratan altın avcıları, kayanın her yerini kazarak çirkin bir görüntü oluşmasına neden oluyor.

Definecilere yapacak bir şeyimiz yok önlem alınmalı diyen Yaramış köyü sakinlerinden Muammer Biçici, “Bu kayalığa eskiden meteor diyenler oldu. Kale diyenler oldu. Defineciler gelip sürekli bu kayanın dibinde kazı yapıyor. Kazı yapıyorlar ama burada kesinlikle bir define yok. Biz köylüler olarak böyle çirkin şeyler görmek ve karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Bazen burada define arayanlarla denk geliyoruz. En fazla korna yapabiliyoruz. Müdahale edemiyoruz çünkü silahları oluyor.

Kurban Bayramı’nda Araç Çıkışlarına Kısıtlama Getirildi! Kurban Bayramı’nda Araç Çıkışlarına Kısıtlama Getirildi!

Sivas'ta Defineciler Aklını Buraya Taktı! Durmadan Kazıyorlar!

Jandarma ekiplerimiz gelip kontrol ediyor sürekli. Bir problem yaşamıyoruz ama bunun için bir önlem alınmalı. Buraya meteor diyenler oldu ama bence meteor falan değil. Eskiden yerleşim yerleri farklı olduğundan dolayı belki bir kale olabilir. Burada konuyla alakalı arkeologlar bir çalışma yapsa belki bir şeyler çıkar. Buraya köy içerisinde ‘topak taş’ deniyor. Taşların bir araya gelmesiyle birleşmiş ve bu hale geldiği rivayetleri de var. Çok ilginç bir görüntüsü var” açıklamalarını yaptı. 

Sivas’ta defineciler bir çok noktada arayışlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda da meydana gelen kaçak kazılara İl Jandarma Ekipleri önlemler ve denetlemeler yaparak engel olmuştu.
İlgili haberlerimiz için; 

Sivas’ta O Köyü Defineciler Rahat Bırakmıyor! Sivas’ta O Köyü Defineciler Rahat Bırakmıyor!

Sivas'ta Defineciler Bu Kez De Mars'a Dadandı! Sivas'ta Defineciler Bu Kez De Mars'a Dadandı!

Kaynak: İHA