Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Develi’de Ne Mesaj Verdi? Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Develi’de Ne Mesaj Verdi?

Bir hayvan florasında diğer canlı türlerinin yaşam alanlarını olumsuz biçimde etkileyerek yayılım gösteren türlere istilacı tür adı veriliyor.
Bu türün Türkiye'deki denizlerde en büyük örneklerinden birisi olan 'Balon Balığı', ait olduğu ekosistemde diğer canlılara zarar vererek çok fazla çoğalan bir balık olduğu biliniyor.
Aynı zamanda zehirli olan bu balık, ait olduğu ekosisteme zarar verdiği gibi insanlarla temas etmesi halinde çok büyük rahatsızlıklara hatta ölümlere bile neden olabiliyor.
Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı, bu istilacı türü yakalamak ve diğer flora üyelerini kurtarmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara devam ediyor.

Denizlerin Hakimi Balon Balığı

İstilacı balon balığı avcılığına destekleri arttırdıklarını dile getiren Bakan Yumaklı, "Balon balığı istilacı bir tür Ege ve Marmara'dan sonra Karadeniz'e kadar ulaştı.2020 yılında başlatılan kampanya son derece başarılı oldu. 2024 ve 2026 yılları arasında bu kampanyayı arttırarak devam ettirmeyi istiyoruz. Çünkü bu balığın yayılımını engellememiz gerekir" dedi.

Denizlerde sürdürülebilir bir balıkçılık için çalışmalarımız devam edecek diyen Tarım ve Orman Bakanı, "
Benekli balon türleri için avlanılan balık başına verilen teşvik ücretini yüzde 100 arttıracağız.
Yakalanan balıkların kuyruk başına verilen 12,5 lirayı 25 liraya çıkarttık. Diğer balon balığı türlerini de yüzde 400'lük bir artış yaparak 2,5 liradan 10 liraya çıkartıyoruz. Bu balık türü son derece zehirli, bu yüzden vatandaşların bu balığı tüketmemeleri konusunda uyarıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İHA