Türkiye’de meydana gelen depremler sonrasında birçok deprem uzmanı sosyal medya üzerinden uyarıcı mesajlar vermeye başladı. Deprem uzmanı Ramazan Demirtaş bölgelerle ilgili yaptığı deprem paylaşımlarının yanı sıra bir başka deprem uzmanı olan Naci Görür’ün paylaşımını x sosyal medya hesabından yeniden paylaşarak çarpıcı bir açıklama yaptı.

Fay Hattına Konut Yapılmasına Tepki Gösterildi

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından Fay hattına konut yapılmasına tepki gösteren vatandaşların haberini paylaşarak şu ifadeleri kullandı: 

“Halkın söylediği ve istekleri son derece makul. Lütfen gereğini yapın. Sevgiyle”

Bunun üzerine Görür ’ün paylaşımının altına ise şu yorum yapıldı:

“Fay hattına gökdelen yapıyorlar yapmasını bilirsen” 

‘Bilim İle Bağdaşmaz’

Kayseri'de Ulaşım Tepkisi! Otogar Servisleri Neden Daha Pahalı? Kayseri'de Ulaşım Tepkisi! Otogar Servisleri Neden Daha Pahalı?

Yapılan bir yorum Dr. Ramazan Demirtaş’ı harekete geçirdi. Demirtaş sosyal medyasında bu paylaşımı ve altına yapılan yorumu yeniden paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Algı yaparak, fay geçmeyen ve 6 Şubat 2023 (13:24, Mw=7.6) depreminde yüzey faylanması olmayan Doğanşehir'de (Malatya)  binaların faylanmadan yıkıldığını söylemek yerbilimi-deprem bilimi-mühendislik ve bilim ile bağdaşmaz, depremlerden daha tehlikelidir” 

Kaynak: Özel Haber