Tarım ürünlerindeki fiyat artışları dikkat çekerken Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan önemli açıklamalar geldi. Bakan Bolat, ürün sıkıntısı yok, eleman sıkıntısı var dedi. 
Tarlada üretilen tarım ürünlerinin, vatandaşın sofrasına gelene kadar fahiş fiyatlara yükselmesi vatandaşların tepkisine yol açıyor. Ekonomik kriz ortamında, vatandaşın gıda ürünlerini ulaşmasının giderek zorlaşması, dikkat çekiyor. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, konuya ilişkin Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok'a açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat yaptığı açıklamada ürün bolluğuna dikkat çekerken eleman sıkıntısı yaşandığını vurgulayarak; “Ürün o kadar çok ki, çiftçi toplayacak adam bulamıyor. Ciddi bir elemansızlık problemi var. Bu açık yabancı işçilerle de kapatılamıyor. Örneğin bugün 25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz. Limon 1 ile 3 TL arasında satılıyor diye ağaçta çürüdü. Toplananlar da Nevşehir ve Mersin'deki depolara alındı.

Kayseri’de Kazan Kazan Modeli Vatandaşı Ev Sahibi Yaptı! Kayseri’de Kazan Kazan Modeli Vatandaşı Ev Sahibi Yaptı!

Normalde 4 milyon ton alırlar, bu sene depolara 1 milyon ton limon gelmiş. Limonun Nişantaşı'nda markette 100 TL, Güngören'de 50 TL olmasının sebebi bu. Yeni hasat ağustosun başında. Hasada az zaman kaldığı için depocularda az limon var. Onlar da ucuza aldıkları ürünü zamlı satıyor. Denetimlerimiz bunları ürküttü. Baskınlarda Hal Kayıt Sistemi'nde olmayan tonlarca limon ele geçirildi. Ağustosta limon fiyatı normale döner” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: Haber Merkezi