Esnafın Faaliyetine Son Veren Sorunlar 

Tüm Türkiye’yi saran ekonomik buhran sonrası çoğu esnaf ekmek teknesine kilit vurmaya başlıyor. Yaşanan pandeminin ardından yüksek enflasyon ve döviz kurlarının da etkileri bu krizin yaşanmasına neden oluyor. 

Türkiye Genelinde 111 Bini Aştı

Yapılan araştırmalar kapsamında 2023 yılına göre işyerini kapatarak faaliyetini sonlandıran esnaf sayısı Türkiye genelinde 111 bini aştı. Bu rekorun yaşanmasındaki başlıca sebeplerden bir diğeri ekonomi politikalarında alınan ani değişiklikler ve hayat pahalılığı olarak görülüyor. 

Esnaf Kar Elde Edemiyor

Esnaf artan fiyatlar sebebiyle aldığını tüketiciye kar etmek amacıyla yüksek fiyatlara satışa çıkarırken tüketici de bu durumdan memnun kalmadığı için esnafın tezgâhına yanaşmıyor. Esnaf satış yapamadığında zarara uğrayarak kepenk kapatmak zorunda kalıyor. 

Faiz Ve kurda Yaşanan Sert Dalgalanmalar Etkiliyor

Faiz ve kurda yaşanan sert dalgalanmalar esnaf ve tüketiciyi de doğrudan etkilediği için çok fazla sayıda esnaf işyeri sicil terkini ile kapanarak faaliyetine son veriyor.

49 Bin 801  Esnafa Geriledi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, Kayseri’de 2023 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre zorunlu sigortalı kapsamındaki (4b) esnaf sayısı yüzde 4,9 azalarak, 49 bin 801 esnafa geriledi.

Bayram Sonrası Altında Son Durum Ne? İşte Güncel Fiyatlar Bayram Sonrası Altında Son Durum Ne? İşte Güncel Fiyatlar

1 Yılda 2 Bin 588 Azaldı

Kayseri’deki esnaf sayısının ortaya çıkan bu rakamlarla birlikte son 1 yılda 2 bin 588 azaldığı görüldü.

Kaynak: Haber Merkezi