Kayseri'de yaşanan önemli gelişmelerden birisi de birçok alanda faaliyet gösteren Erciyes Anadolu Holding şirketinin satış sürecine girmesi olmuştu.

Mobilya, tekstil, kablo gibi sektörlerin geliştirildiği şirketin satışıyla ilgili dikkat çekici bir detay ortaya çıktı.

Sürecin Naıl İlerlediği Merak Ediliyor

Birkaç aydır satışıyla gündemde olan Kayseri'nin en büyük ticari kuruluşlarından biri olan Erciyes Anadolu Holding'deki gelişmeler Kayseri kamuoyu tarafından büyük bir merakla izleniyor. Hem işçiler, hem tedarikçiler hem de holdingle ticari ilişkisi olanlar, sürecin nasıl ilerlediğini merak ediyor.

Türkiye Varlık Fonu'na Devredildi

Erciyes Anadolu Holding, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan resmi bir açıklama ile satışa çıkarıldı. Hem marka değeri hem de karlılığı oldukça yüksek olan Holding, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun elindeyken Türkiye Varlık Fonu'na devredildi.

Alparslan Baki Ertekin Duyurdu

Erciyes Anadolu Holding'in CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, 2023 yılının Kasım ayında Erciyes Anadolu Holding'in satılacağını resmi sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Ertekin, yaptığı açıklamada "Sahibi TC Hazine'si olan Erciyes Anadolu Holding şirketlerinin satışı da aynı standartlarda yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Müjde! Tarih Verildi Sayısı 25’e Yükselecek Müjde! Tarih Verildi Sayısı 25’e Yükselecek

Toplantıda Bir Sonuç Alınamadı

Holding'in tamamen devredilip devredilmeyeceği merak konusu olurken Kayseri'de de bir grup iş insanı Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri Ticaret Odası Yönetimi'nin öncülüğünde bir araya geldi.

Kuruluşun alınıp alınmayacağının konuşulduğu toplantıda herhangi bir sonuç alınamadı.

Holdingin satış süreci binlerce çalışanın takibinde yer alırken aileler ve ticari kuruluşlar da gelişmeleri dikkatle izlemeye başladı.

 3 Şirketin Satış İhalesi Gerçekleşti

Gözler yeni gelecek karara çevrilirken yeni iddialar da gündeme gelmeye başladı. Önceki haftalarda Holdinge bağlı 3 şirketin satış ihalesi gerçekleşti.

Mavi Modern Haber Instagram Gönderisi (4) (1)

Açık Artırmayla Satışa Çıkarıldı

Erciyes Anadolu Holding, bünyesinde kurulu bulunan Doqu Home, Gümüşsuyu Halı ve Vellteks Tekstil markalarını 3,5 milyar Türk Lirası değer biçerek açık artırmayla satışa çıkardı. Geçtiğimiz gün teklif verme süresi doldu ancak ihaleye kimsenin teklif vermediği belirtildi.

Bu gelişme üzerine Hükümet'in Erciyes Anadolu Holding'in satış süreciyle ilgili yeni bir değerlendirmede bulunma kararı aldığı öğrenildi.

Holdingin satışıyla ilgili hukuki sürecin bazı işadamlarını isteksizliğe sevk ettiği belirtilirken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın da süreci yakın takibe aldığı kaydediliyor.

Ciddi Bir Teklif Gelmezse Vazgeçilecek

Satış sürecinde yaşananların, Holdingin marka değerine zarar verebileceği ileri sürülürken, Hükümetin ciddi bir teklif gelmemesi  halinde satıştan vazgeçeceği dile getiriliyor.

Editör: Merve Erol