Sosyal Medyada İnfial Yaratan Skandal İddia Sonrası Sarıgül'den Açıklama! Sosyal Medyada İnfial Yaratan Skandal İddia Sonrası Sarıgül'den Açıklama!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan ve Kayseri'nin tarihine ışık tutan önemli yapılarından biri olan medrese eski günlerini arar oldu. Kırtasiye ihtiyacı olan öğrenci ve velilerin en çok gittiği yerler arasında yer alan Sahabiye Medresesi artık kafe için uğranılan yer oldu.

Selçuklu Döneminden Kalma Eser

Selçuklu döneminden kalma bu önemli eser, Selçuklu veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1267 yılında çeşme ve mescit ile birlikte yaptırılmıştı.

Medrese2

Sahabiye Medresesi, Anadolu Selçuklu mimari geleneğine uygun olarak tamamen kesme taştan inşa edilmiş, olup dikdörtgen planlı, açık avlulu ve tek katlı bir yapıdır. Restorasyon sürecinde medresenin eski ihtişamı yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

Büyükşehir Belediyesi Sahip Çıktı Ama…

Medrese bulunduğu bölgenin zamanla yükselmesi sonucu yapının alt kısmı gömülmüş durumda olduğu bununla birlikte, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan planlamalarla medresenin çevresi düzenlenmiş ve ziyaretçilerin rahatça erişim sağlandı.

Kaynak: ÖZEL HABER