Kayseri'nin Osmanlı mirası Gön Hanı gün yüzüne çıkarma çalışmaları devam ediyor. Melikgazi ilçesi sınırlarında yer alan şehir dışından gelen esnaf ve misafirlerin konakladığı Osmanlı Devleti döneminde inşa edilen, 505 yıllık tarihi Gön Han'da devam eden yenileme çalışmalarında 2 buçuk yıl geride kaldı.

Gön Hanı..... (8)

Tarihi hanı en kısa dönemde bitirmeyi planladıklarını belirten Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, "Tarihi alanları gün yüzüne çıkararak Kayseri'ye kazandırıyoruz. Yaz aylarında restorasyonu tamamlayacağız" dedi.

Gön Hanı..... (9)

Gön Hanı Kim Yaptırdı?

Cumhuriyet Mahallesinde sur kenarında yer alan Gön Han, 16'ıncı yüzyılda Sadrazam Piri Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. Ticaret merkezi olarak kullanılan tarihi yapı, dışarıdan kente gelen esnaf ve misafirlerin konaklaması için hizmet vermeye başladı. Son 60 yıldır Kapalı Çarşı esnafı tarafından depo olarak kullanılan han için, Piri Mehmet Paşa Vakfı ile anlaşılarak 2 buçuk yıl önce yenileme çalışmalarına başlandı.

Gön Hanı..... (16)

Esnaf Depo Olarak Kullanıyordu

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, "Gön Han 8 metrekarelik otel odalarında oluşuyor. Esnaf burayı 60 yıldır depo olarak kullanmış. İçindeki toprak yığınları ve taşlar çıkarılmamış. Biz de Piri Mehmet Paşa Vakfı ile görüşerek, burayı kiraladık ve restore etmeye başladık" ifadelerini kullandı.

Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi'nin Hobi Bahçeleriyle İmtihanı! Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi'nin Hobi Bahçeleriyle İmtihanı!

Gön Hanı..... (12)

Hafriyat Çıktı

Hanın içinde bulunan alanları gün yüzüne çıkarırken çok hafriyat çıktığını belirten Palancıoğlu, "Gön Han’ın tamamı toprak altındaydı. Buradan 3 bin kamyondan fazla hafriyat çıktı. Burada çok güzel etkinlikler, kültürel ve sanatsal faaliyetler yapılacak, eski günlerini aynı şekilde yaşayacak bir ortam olacak. " diye konuştu.

Gön Hanı..... (6)

Editör: Ahmet Bolat