Türk Ticaret Kanunu içerisinde yer alan bazı kanunlarda değişikliğe gidildi. Fahiş fiyat ve stokçuluk yapan işletmelere verilecek cezaların arttırılmasına yönelik yapılan kanun teklifi, TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. 

Marmara Depremi Sonrası Naci Görür’den Kritik Açıklama! Beklenen Depremi Tetikler mi! Marmara Depremi Sonrası Naci Görür’den Kritik Açıklama! Beklenen Depremi Tetikler mi!

Buna göre fahiş fiyat ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere ağır cezalar geliyor. Cezaların 10 kat artırılması ile fahiş fiyat ve stokçuluk yapan işletmelerin önüne geçilecek.
 
İş Yeri Kapatma Cezaları Geliyor!
AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “"Bu teklifle fiyat artışı için bugüne kadar uygulanan para cezalarını artırıyoruz. Stokçuluk yapanlarla ilgili 6 güne kadar iş yeri kapatma cezası geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Cezalar 10 Kat Artacak!
Yasalaşan düzenleme ile fahiş fiyat artışı yapan işletmelere uygulanacak cezalar 100 bin TL’dan 1 milyon TL’na çıkartıldı. Stokçuluk yapanlara yönelik de cezalar 10 kat artarak, 1 milyon TL’dan 12 milyon TL’sına çıkartıldı. Stokçuluk yapmakta ısrarcı olan üretici veya işletmelerde ise 1 yıl içerisinde 3 kere stokçuluk yaptığı tespit edilirse bu defa yedi güne kadar işyeri kapatma cezası uygulanacak.

Kaynak: haber merkezi