Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, yerli çiftçi bulamadıklarına dert yanarak ilginç bir açıklama yaptı.

Çiftçilikle uğraşanların büyük çoğunluğunun yabancı uyruklu olduğunu ve yerli çiftçi bulamadıklarını dile getiren Abdulkadir Güneş, “Şu anda herkes biliyor Suriyeli ve Afganlar tarımda istihdam ettiğimiz insanlar. Niye? Adam gelmiş buraya, onlar da kendi aralarında sosyal iletişim grubu kurmuşlar. Ben mesela 20 TL veriyorum, Konya’daki arkadaşı diyor ki “Ben burada 30 TL’ye çalışıyorum sen buraya gel” diyor. Adam da gece bırakıp gidiyor. Bir sözleşmemiz yok, elimizde adamın kimliği yok. Böyle de yaşayan çok, böyle de olaylar çok ama şu anda hayvancılık, tarım ve sulamada yüzde 90 onlarda. Yerli çoban bulma şansımız yok. 50 TL de versek 100 TL de versek yerli çoban çalıştırma şansımız yok” diye konuştu.

Gençler, Kız Vermedikleri İçin Çiftçi Olmak İstemiyor!

Gençler kız vermedikleri için çiftçilik yapamıyor diyen Güneş, “Ben şahsen diyorum ki gelin çalışın aylığınızı verelim sigortanızı da yapalım ama yine de gelmiyor adam. Diyor ki özellikle gençler ben çobanlık yaparsam, hayvana baksam evlenecek olsam bana kız vermiyorlar diyor. Bir de bu sıkıntı var. Çiftçilik yapıyoruz 100 tane hayvanımız bin dönüm arazimiz var, buradaki asgari ücretlinin 5 katı para kazanırız, yeri geldiği zaman kazanıyoruz da ama çiftçi çocuğunu evlendiremiyor. Diyor ki ben şehirde oturayım sabah kocam işe gitsin, akşam evine gelsin. Benim ne işim var köyde diyor. Böyle de durumlar var ve gerçekten bundan da sıkıntı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Bayar Özsoy, 3 İlçeye Müjdeyi Verdi! Milletvekili Bayar Özsoy, 3 İlçeye Müjdeyi Verdi!

Kaynak: İHA