Acılı Eş, Silahlı Saldırıya Uğrayan Eşini İlk Kez Gördü! Acılı Eş, Silahlı Saldırıya Uğrayan Eşini İlk Kez Gördü!

Avrupa Birliği'nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu GSR II, 7 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek. Bahsi geçen güvenlik donanımlarının mevcut olmadığı araçlar gözden çıkarılacak. 7 Temmuz'dan itibaren satışı yasaklanacak olan araçlar için araç bayileri harekete geçti. Elde kalan araçların satışı için peş peşe indirimler gelmeye başladı. Bu sürecin son bulmasına ise sayılı günler kaldı.

Stokları Eritmek İçin İndirimler Yapılıyor

Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek uygulama çerçevesinde belirlenen özelliklere sahip olmayan araçların satışı durdurulacak. Stokları eritmek isteyen ve ellerinde kalan araçları satmak için uğraşan araç bayilerinde koşuşturmalı bir süreç yaşanmaya başlandı. Üst üste gelen indirimler otomotiv sektörüne hız kazandırırken 7 Temmuz uyarısı verilmeye devam edildi.

Geri Sayım Başladı! Otomobil Piyasasında Son 36 Günlük Fırsat!-2

'Zararına Bile Kampanya Yapıyorlar'

Güvenlik tedbirleri ve teknolojileri olmayan sıfır kilometre araçların satışını durduran bu karar sonrası indirimlerin yaşanması sektör temsilcileri "Markalar zararına kampanya yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Habertürk'e konuşan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, 7 Temmuz'da aktif olacak uygulamanın sektörü olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.

Mayıs ve Haziran ayında satış temposunun artacağını ve dengelerin değişeceğini vurgulayan Bozkurt, "Otomobil markaları 7 Temmuz'a kadar ellerinde kalan araçları satabilmek adına zararına bile kampanya yapıyorlar. 7 Temmuz tarihinin ertelenmesi için yetkililer ile görüşüyoruz, fakat takvim de bir yandan işliyor. Bu süreç tamamlanınca pazardaki satışların düşeceğini düşünüyorum. Bunda, enflasyonu düşürme önlemleri etkili olacaktır" ifadelerini kullandı.

Geri Sayım Başladı! Otomobil Piyasasında Son 36 Günlük Fırsat!-1

Araç Satışında Azalma Nedenleri

Uzman isim otomobil satışlarının Nisan ayında düşmesinin nedenlerini ise son dönemde otomobil alım gücünün düşmesine bağladı. Aynı zamanda araç ihtiyacı olan kişi sayısında azalmaların olduğunu vurgulayan Bozkurt, taşıt kredilerdeki faizin de bu konuda önemli bir etken olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi