Hacılar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Aksu, Lara, Delisay derelerinin ıslahı kapsamında Devlet Su İşleri tarafından desteklenen ve Hacılar Belediyesi’nin gerçekleştireceği projede sözleşme imzalandı.

Projenin 1. Kısmı Sözleşmesi Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Rahmi Şahin tarafından 22 Mart tarihinde  imzalanmıştır. Yapılan ihalenin bedeli ise 118 milyon 449 bin TL olarak açıklandı.

Aksu deresi, Lara deresi, Delisay deresinin ıslahı ve taşkın koruma inşaatını içeren projede, Hacılar ilçesinin olası sel taşkınlarını önlemek ve ilçe sakinlerinin etkilenmesinin önüne geçmek hedefleniyor.

Çift taraflı beton kanal şeklinde yapılacak projenin detayları açıklandı. Bu kapsamda;

Aksu deresi kaynağı kısmında 1869 metre uzunluğa sahip çift tarafı beton taşkın kontrol kanalı inşası, Aksu deresi mansap kısmında, 595 metre uzunluğunda çift tarafı beton taşkın kontrol kanalı inşası, 3 adet menfez ve son olarak Lara deresinde 74 metre uzunluğunda çift tarafı beton taşkın kontrol kanalı inşası planlandı.

Hacılar Belediye başkanı Bilal Özdoğan sosyal medyadan yaptığı paylaşımda;

Başkan Özdoğan: “Amacımız Hacılar'a daha kaliteli hizmet sunmak” Başkan Özdoğan: “Amacımız Hacılar'a daha kaliteli hizmet sunmak”

“Hacılar’ımızda yeni bir müjdeyi paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Üzerinde titizlikle çalıştığımız “DSİ Büyük Su Projesi” ihalesi gerçekleşti ve süreç başladı. 118.449.000 TL’lik ihale bedeliyle Hacılar’ımıza büyük bir yatırım daha kazandırıyor, kalıcı bir çözümü ilçemizle buluşturuyoruz. Süreçte emeği geçen herkese ve tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Projenin tamamlanma tarihi ise 16 Ocak 2025 olarak açıklandı.

Muhabir: Ali Yalçıntaş