Kayseri’de 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Kayseri’de de büyük bir katılımla kutlandı. Kocasinan ilçesi Mimar Sinan Parkı’nda toplanan vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, müzik eşliğinde halaylar çekerek, oyunlar oynadılar.

Kutlama 2

Burada açıklama yapan KESK Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, “Geçtiğimiz genel seçim öncesi söz vermelerine rağmen kaldırılmayan mülakat sistemi ile torpilin kapısı sonuna kadar açılıyor, liyakat yok sayılıyor. Her gün ortalama 5 canımız işçi cinayetleri ile aramızdan koparılıyor. Maliyet gerekçesi ile alınmayan önlemler ve yapılmayan denetimler nedeni ile ülkemizin işçi cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü olma tablosu değişmiyor” dedi.

Kayseri’de İş Arayanlar Dikkat! 4 Firma Personel Arıyor! Kayseri’de İş Arayanlar Dikkat! 4 Firma Personel Arıyor!

‘Asgari Ücretli 17 bin TL ile Yaşam Savaşı Veriyor’Kutlama 4

 Sendikal hak ve özgürlüklerimiz, toplu sözleşme ve grev hakkımız bir yana en temel insan haklarımız bile ayaklar altına alınıyor diyen Ünsal, “Dostlar,  yıllardır hayata geçirilen IMF’siz IMF programı ile hepimize çalışırken yoksulluk, emeklilikte sefalet dayatıyorlar. Ülkemiz “Asgari Ücretliler Ülkesi” ne dönüştürüldü. Emeğin milli gelirden aldığı pay son 20 yılın en düşük noktasına indi. Açlık sınırı 24 bin TL’yi yoksulluk sınırı 65 bin TL’yi aştı. Buna karşın her iki emekliden biri 10 bin TL aylıkla, 10 milyon asgari ücretli 17 bin TL ile yaşam savaşı veriyor” diye konuştu.

Kutlama 3

‘Bizi Karşı Karıya Getirmeye Çalışıyorlar’

Ortalama kamu emekçisi maaşı yoksulluk sınırının yarısına bile ulaşmıyor diyen Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü, Gelir adaletsizliği uçurumu gittikçe büyüyor. Toplumun en zengin yüzde 1’i toplam servetin yüzde 40’ını elinde tutuyor. %99’u olarak bizler ise geriye kalan yüzde 60’ı paylaşıyoruz. Bizler hakkımızı aramayalım, birlik olmayalım diye her yolu mubah görüyorlar. İnancımızdan dilimize, siyasi düşüncemizden cinsiyetimize her alanda ayrımcılığı kışkırtıyor. Bizi karşı karşıya getirmeye, bölmeye hatta düşmanlaştırmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Özel Haber